Sukces Instytutu Telekomunikacji!

Badania nad transmisją światłowodową o wysokich przepływnościach prowadzone w Instytucie Telekomunikacji PW zaowocowały sukcesem na skalę światową. Grupa badaczy ma na swoim koncie publikację post-deadline na konferencji OFC.

Na tegorocznej konferencji OFC (The Optical Fiber Communication Conference and Exhibition), która odbyła się w dniach  20 – 24 marca 2016 w Anaheim (USA), badacze z Instytutu Telekomunikacji PW: dr inż. Grzegorz Stępniak, inż. Łukasz Chorchos, mgr inż. Jerzy Toński i dr hab. inż. Jarosław Turkiewicz  zademonstrowali rekordową transmisję z wykorzystaniem laserów 850 nm VCSEL: o przepływności 54 Gbit/s na dystansie 1 km jak i transmisję o przepływności 107 Gbit/s na dystansie do 100 m (post-deadline). Badania zostały zrealizowane we współpracy z VI Systems (Niemcy), Technical University of Denmark i Technische Universität Dresden.

OFC  jest największą na świecie konferencją w dziedzinie telekomunikacji optycznej, która od ponad 40 lat gromadzi badaczy z całego świata, tworząc forum dla wymiany myśli i dalszego rozwoju telekomunikacji optycznej. Artykuły post-deadline ze względu na swoje przełomowe znaczenie dla dziedziny mogą być zgłaszane przed samą konferencją, w przeciwieństwie do regularnych artykułów zatwierdzanych z wyprzedzeniem. Jest to pierwszy w historii tego typu artykuł stworzony przez naukowców z Polski.

Badania pod kierownictwem dr. hab. inż. Jarosława Turkiewicza zostały zrealizowane w ramach projektu FP7-ADDAPT oraz we współpracy z Technical University of Denmark. Do badań wykorzystano sprzęt Wydziałowego Centrum Badawczego FOTEH.

(źródło: www.ofcconference.org)