Bartosz Dzikowski – student WEiTI zdobył drużynowe Mistrzostwo Polski Mężczyzn w Curlingu 2015

W dniach 8-12 kwietnia 2015 r. w Warszawie miał miejsce turniej finałowy Mistrzostw Polski Mężczyzn i Kobiet w Curlingu, który zakończył się zwycięstwem drużyny - ŚKC "Marlex Team" Katowice.

Drużynę tworzą Tomasz Zioło - kapitan, Bartosz Dzikowski – Student WEiTI (na zdjęciu drugi od prawej) oraz Konrad Stych, Michał Kozioł i Karol Kołodziej.

        

Rozmowa z Bartoszem Dzikowskim

WEiTI: Proszę przybliżyć nam Curling, którego historia sięga XIV w.

Bartosz Dzikowski: Curling jest zimowym sportem olimpijskim. W meczu rywalizują dwie czteroosobowe drużyny, starające się sprawić, by należące do nich granitowe, dwudziestokilogramowe kamienie znalazły się jak najbliżej środka tarczy, zwanej domem. 

   

WEiTI: Jakie umiejętności liczą się najbardziej w tej dyscyplinie sportowej?

BD: W curlingu istotną rolę odgrywa precyzja, taktyka, ale również siła i wytrzymałość, ponieważ oprócz zagrywania kamieni, zawodnicy muszą być w stanie intensywnie szczotkować lód, wpływając na tor ruchu kamienia.

     

WEiTI: Kiedy rozpoczęła się Pana przygoda z curlingiem?

BD: Moja przygoda z curlingiem rozpoczęła się w 2006 roku, kiedy to przy klubie MKS Axel Toruń powstała sekcja curlingu, którą reprezentowałem przez 8 lat. Od sezonu 2014/15 jestem członkiem drużyny Śląskiego Klubu Curlingowego "Marlex", z którą zdobyłem złoty medal mistrzostw Polski.

         

WEiTI: Co dla drużyny oznacza kwietniowe zwycięstwo?

BD: Zwycięstwo daje nominację naszej drużyny ŚKC „Marlex Team” Katowice do reprezentowania Polski na Mistrzostwach Europy w Curlingu, które odbędą się w listopadzie w Esbjerg (Dania).

Gratulujemy zwycięstwa i już teraz trzymamy kciuki za wygraną w Esbjerg.

        

Bartosz Dzikowski studiuje na kierunku Elektronika (studia II stopnia). Pracę magisterską realizuje w Instytucie Systemów Elektronicznych pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Jerzego Weremczuka.