Łukasz Chorochos laureatem III edycji konkursu „Seeds for the Future"

Wśród laureatów tegorocznej edycji programu Huawei „Seeds for the Future" znalazł się inż. Łukasz Chorchos, student naszego Wydziału na kierunku Telekomunikacja.

Inż. Łukasz Chorchos jest członkiem zespołu dr. hab. inż. Jarosława Turkiewicza i prowadzi prace badawcze nad systemami światłowodowymi o wysokich przepływnościach.

Seeds for the Future, działająca w ramach Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych to międzynarodowa inicjatywa firmy Huawei na rzecz innowacji i edukacji technicznej, dedykowana studentom uczelni wyższych. Zakłada ona ścisłą współpracę Huawei ze środowiskiem naukowym i edukacyjnym w zakresie organizacji warsztatów i szkoleń dla studentów, rozwoju talentów oraz wsparcia uczelni poprzez dostarczenie im innowacyjnych rozwiązań.

Dzięki programowi młode talenty zyskują unikalną okazję odbycia szkoleń prowadzonych przez najlepszych w swojej klasie ekspertów, a także szansę na rozwój kariery w sektorze technologii informacyjno-komunikacyjnych. Obecnie program „Seeds for the Future" jest realizowany w 77 państwach na całym świecie.

W Europie w projekt zaangażowanych jest 27 krajów, gdzie od chwili rozpoczęcia pierwszej edycji w 2011 roku wzięło udział ponad 700 osób. Do roku 2020 firma zadeklarowała, że ponad 2,5 tys. studentów zostanie przeszkolonych przez jej najlepszych ekspertów.

Wszyscy laureaci tegorocznej, polskiej edycji programu, wraz ze studentami m.in. ze Słowacji oraz Arabii Saudyjskiej, wzięli udział w dwutygodniowych warsztatach kulturowo-technologicznych w Chinach. Część kulturowa miała miejsca w Pekinie na Beijing Language and Culture UniversityPodczas niej uczestnicy mieli okazję zapoznać się z tradycjami Państwa Środka oraz poznać lepiej ich kulturę oraz język.

W ramach tej części studenci zwiedzili również takie zabytki jak Wielki Mur Chiński, Pałac Letni oraz Zakazane Miasto. Co więcej, w Pekinie zostali również ciepło przyjęci przez Polską Ambasadę.

Część technologiczna warsztatów odbyła się w siedzibie głównej Huawei w Shenzhen. Tam uczestnicy programu mogli zgłębić tajniki działania nowoczesnych sieci radiowych (4G i 5G) i światłowodowych (G-PON).

Zwieńczeniem tegorocznej europejskiej edycji programu była wizyta studentów w Komisji Europejskiej i Europarlamencie w celu przekazania przygotowanego przez nich „Postulatu na rzecz Cyfryzacji Europy", którego głównym celem jest zwrócenie uwagi przywódców państw europejskich na zagadnienia związane z transformacją cyfrową. Postulat został przekazany na ręce Wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego, Annelli Jaatteenmaki, podczas uroczystej gali.

Więcej informacji na temat polskiej edycji programu: www.facebook.com/SeedsfortheFuturePolska/

Treść postulatu dostępna pod:  https://huawei.eu/Digital-Manifesto/docs/Huawei_Digital-Manifesto.pdf