NATO Lecture Series 2017 na WEiT

W dniach 9-10 listopada 2017 na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW odbyły się warsztaty z cyklu NATO Lecture Series SET-243 poświęcone zagadnieniom rozwoju technologii radarów pasywnych.

 

NATO Lecture Series jest cyklem wykładów organizowanych przez NATO Science and Technology Organization STO.

 

 

Głównym celem spotkania NATO LS-243 było przedstawienie najnowszych zagadnień dotyczących radarów pasywnych wykorzystujących różne źródła promieniowania do detekcji, śledzenia oraz obrazowania obiektów.

 

 

Radary pasywne, choć znane od dziesięcioleci, do tej pory nie były szeroko wykorzystywane w praktyce. Rozwój technologiczny obserwowany w ostatnich latach sprawił, że radary pasywne mogą znaleźć zastosowanie w cywilnych i wojskowych systemach radiolokacyjnych. 

 

 

W ramach wykładów omawiane były podstawy radiolokacji pasywnej, wykorzystywane źródła oświetlenia, śledzenie obiektów, obrazowanie obiektów, metody przetwarzania sygnałów i zastosowania radarów pasywnych.

 

 

Wykłady prowadzone były przez wiodących ekspertów w dziedzinie radiolokacji pasywnej z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, USA i Polski. Lokalnym koordynatorem wydarzenia był dr hab. inż. Mateusz Malanowski. Dwudniowe warsztaty zgromadziły ponad 50 uczestników z trzech krajów członkowskich NATO oraz Finlandii.