Od pomysłu do demonstratora – warsztaty dla licealistów na WEiTI

Licealiści z najlepszych warszawskich szkół wzięli udział w praktycznych warsztatach z programowania i elektroniki w oparciu o koncepcję Project Based Learning oraz elementy Design Thinking. Zajęcia przygotowali i prowadzili doktoranci WEiTI mgr inż. Andrzej Manujło oraz mgr inż. Krzysztof Hackiewicz.

Zadania dla uczestników warsztatów miały charakter inżynierski – każdy pracował indywidualnie ze swoim zestawem elementów i zbudował między innymi sygnalizację świetlną, termometr IoT oraz robota wykrywającego i omijającego przeszkody – podczas kolejnych zajęć był on rozwijany o możliwość śledzenia linii lub zdalne sterownie z użyciem urządzenia mobilnego.

Na ostatnich zajęciach prowadzący wykorzystali mechanizm grywalizacji w celu zbudowania atmosfery przyjaznej rywalizacji. Uczestnicy zbudowali swoje roboty wyścigowe, które miał za zadanie jak najszybciej pokonać tor. Najlepsza osoba otrzymała w nagrodę zestaw Arduino, aby dalej móc rozwijać swoje pasje w domowym zaciszu.

Realizatorem projektu jest Fundacja Inceptio powstała w grudniu 2011 roku z inicjatywy grupy absolwentów Politechniki Warszawskiej, którzy w czasie studiów byli zaangażowani w działalność społeczną na rzecz środowiska studenckiego. Swoimi pasjami i doświadczeniem chcieli podzielić się z młodymi ludźmi i zarazić ich swoim entuzjazmem do aktywnej działalności w różnych obszarach. Głównym celem Fundacji jest działanie na rzecz rozwoju młodzieży.

Projekt jest współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.