Przyjdź, posłuchaj, dowiedz się, czyli Noc Innowacji w ramach Festiwalu Cyfryzacji na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej - 5 października 2019 r.

Festiwal Cyfryzacji to okazja na zdobycie nowych, cyfrowych umiejętności i aktualizację wiedzy. W ramach Festiwalu zaplanowano wiele interesujących wydarzeń, m.in. Noc Innowacji. To wydarzenia umożliwia dostęp do innowacyjnych miejsc, które nie są na co dzień dostępne dla szerokiej publiczności, są to między innymi: centra naukowe, badawczo rozwojowe, instytucje czy siedziby firm, które wspierają technologiczny postęp.

Pierwsza edycja Nocy Innowacji będzie miała miejsce 5 października br. w kilku miastach w Polsce.
Do udziału w tym wydarzeniu został zaproszony również Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Chciałbyś wiedzieć jakie znacznie dla współczesnej telekomunikacji i nie tylko mają lasery? jakie informacje przekazują ludziom satelity krążące wokół Ziemi? jak cyfrowo zapisać dźwięk i posłuchać co słychać w komorze bezechowej? Przyjdź 5 października na Wydział Elektroniki i technik informacyjnych.

Noc Innowacji – program wydarzeń na WEiTI:

Laser – potęga światła (wykład-pokaz), dla uczestników powyżej 12 roku życia.

Bez lasera nie byłoby telekomunikacji optycznej, szybkiego internetu, CD, DVD, Blue Ray. Lasery znajdują zastosowania technologiczne, metrologiczne, medyczne i militarne.

Podczas wykładu-pokazu dowiesz się:

• Jakie są specyficzne właściwości światła laserowego?
  • Jak jest zbudowany i jakie są fizyczne podstawy działania lasera?
  • Jakie są podstawowe właściwości promieniowania laserowego?
  • Jakie są główne obszary zastosowań?

Ponadto przedstawiona zostanie krótka historia rozwoju techniki laserowej (na świecie i w Polsce) oraz zademonstrowane zostaną wybrane typy układów laserowych i odbędzie się pokaz laserowy.

Prowadzący: dr hab. inż. Ryszard Piramidowicz prof. uczelni

Miejsce: sala 133, Gmach Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, ul. Nowowiejska 15/19, Warszawa

Godzina rozpoczęcia: 17:00

Czas trwania: 75 min.

Limit miejsc: 190

Systemy satelitarne – łączność radiowa z satelitami na orbicie wokół Ziemi

Satelity umieszczone na orbicie wokół Ziemi pełnią ważną rolę w życiu współczesnego człowieka.
To dzięki nim możemy odbierać programy telewizji satelitarnej, określić swoje położenie geograficzne i uzyskać pomoc wskazującą właściwą drogę do celu w czasie podróży (satelitarne systemy nawigacji), uzyskać różne informacje o powierzchni Ziemi, pomocne np. w obserwacjach wybranego obszaru (zdjęcia satelitarne) czy w przewidywaniu pogody (satelitarne systemy pogodowe).

Podczas prezentacji i pokazu dowiesz się:

• Po jakich orbitach poruszają się satelity?
  • Jak realizowana jest łączność radiowa z między satelitą a Ziemią?
  • Jakie są zastosowania systemów satelitarnych?
  • jak działają satelity wykorzystywane w systemach pogodowych i jakie informacje przesyłają na Ziemię?
  • Jak przesyłane są programy cyfrowej telewizji satelitarnej?

Prowadzący: dr inż. Krzysztof Kurek

Miejsce: Laboratorium Technik Kosmicznych, sala DS401, piętro IV, skrzydło D,
Gmach Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, ul. Nowowiejska 15/19, Warszawa

Godzina rozpoczęcia: 16.00, 16:30, 17:00

Czas trwania: 30 min.

Limit miejsc: 15

Przetwarzanie dźwięku w studiu nagrań – jak cyfrowo zapisać dźwięk?
Pokaz w Sali Nagrań Dźwiękowych i Komorze Bezechowej

Podczas pokazu dowiesz się:

• w jaki sposób działa kamera akustyczna?
  • w jaki sposób nagrać sygnał z czarnej płyty na nośnik cyfrowy?
  • do czego służy komora bezechowa?
  • w jaki sposób można wykorzystać cyfrowe efekty dźwiękowe?

Prowadzący: dr inż. Marcin Lewandowski

Miejsce: Sala Nagrań Dźwiękowych Zakładu Elektroakustyki, sala 31, piętro 0, skrzydło D,

Godzina rozpoczęcia: 16.00, 16:50, 17:40

Czas trwania: 40 min.

Limit miejsc: 12

Zapraszamy do udziału w prezentacjach, wykładach oraz do zwiedzenia wybranych laboratoriów.

Partnerem wydarzenia jest firma Huawei.