Z WEiTI na... K2! Marcin Kaczkan już na wysokości 6500m !

Na co dzień pracuje w Instytucie Mikroelektroniki i Optoelektroniki WEiTI, a w wolnym czasie wspina się na ośmiotysięczniki. Dr inż. Marcin Kaczkan – bo o nim mowa – wyjechał wraz z grupą najlepszych polskich Himalaistów, aby podjąć próbę zdobycia K2 zimą!

 

*** K2 NEWS ***

Maciej Kaczkan wraz z Denisem Urubko dotarli już na wysokość 6500 metrów i rozbili tam obóz! Trzymamy kciuki za powodzenie wyprawy. Postępy wyprawy można śledzić >>TUTAJ.

***  K2 NEWS ***

 

Swoją górską pasję dr inż. Maciej Kaczkan rozwijał stopniowo: najpierw były Bieszczady, Tatry, Alpy, Tienszan, aż w końcu przyszła pora na najbardziej majestatyczne szczyty. Swój pierwszy ośmiotysięcznik zdobył 14 lat temu i wybór od razu padł na K2, które uchodzi za najtrudniejszą górę na świecie. Pierwsza wyprawa odbyła się latem, ale nasz himalaista ma za sobą również zimową próbę.

 

 

W 2003 roku wraz z Denisem Urubką i Piotrem Morawskim zdołali osiągnąć 7650 m – nikt, jak do tej pory, nie był bliżej zdobycia szczytu K2 zimą! Do końca wyprawy pozostało ok. 1000 m przewyższenia. W trudnych warunkach atmosferycznych pokonanie tego dystansu okazało się niemożliwe. Jednak marzenie, aby zostać pierwszymi w historii zdobywcami K2 zimą, pozostało. 

 

 

Już wkrótce polscy himalaiści wraz z dr. inż. Marcinem Kaczkanem podejmą kolejną próbę ataku na K2 zimą! Pod koniec grudnia wyruszą do Karakorum i będą próbowali przejść do historii jako pierwsza drużyna, której uda się ta sztuka. Jakie są szanse powodzenia tego przedsięwzięcia? Specjaliści oceniają je na zaledwie 5 %, jednak zawsze jest szansa, że grupie uda się "wstrzelić" w okno pogodowe i warunki będą na tyle sprzyjające, aby bezpiecznie pokonać drogę na szczyt i z powrotem. 

 

Trzymamy kciuki za powodzenie tego odważnego przedsięwzięcia!

 

Zachęcamy do lektury >>WYWIADU  zamieszczonego na portalu PLAC POLITECHNIKI 1!

 

Fot. https://placpolitechniki1.wordpress.com/