Modułowe systemy przetwarzania danych pomiarowych i sterowania oparte o platformę Micro TCA.

Opracowane w Zespole PERG (działający przy Instytucie Systemów Elektronicznych WEiTI) modułowe systemy pomiarowo-sterujące znajdują zastosowanie w szerokim zakresie aplikacji związanych z akceleratorami, reaktorami typu tokamak oraz w przemyśle. Dzięki modułowej konstrukcji, poprzez wymianę samych interfejsów wejściowych i wyjściowych możliwe jest szybkie dostosowanie systemu do nowej aplikacji.

W zespole opracowano szereg płyt nośnych z układami FPGA najnowszej generacji oraz liczne moduły wejścia-wyjścia, wyposażone w przetworniki ADC, DAC, TDC, DTC, interfejsy LVDS, czujnikowe, itd.

System został wdrożony w akceleratorach CryRing (GSI – lewe zdjecie), brazylijskim synchrotronie (LNLS) oraz tokamaku MAST (CCFE) . Obecnie trwają prace nad kolejnymi aplikacjami: do koncentracji i przetwarzania danych z detektora CBM (FAIR,GSI), detekcji sygnałów radarowych oraz obrazowania rentgenowskiego 2D i 3D.