Spotkanie z praktykami cyfrowej rewolucji

W czwartek 18 października 2018 r. w Audytorium Centralnym WEiTI odbyło się wyjątkowe spotkanie, które zainaugurowało innowacyjne zajęcia projektowe "Od pomysłu do demonstratora".

W spotkaniu uczestniczyli inicjatorzy projektu z dr. inż. Mariuszem Kaletą na czele, Prodziekan ds. Nauczania dr inż. Daniel Paczesny, przedstawiciele świata biznesu ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorstwa informatycznego SAP, absolwenci Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz studenci, którzy są głównymi adresatami projektu.

Nadrzędnym celem inicjatywy "Od pomysłu do demonstratora" jest budowanie realnej i efektywnej współpracy między środowiskiem akademickim a biznesem, jak również rozwój młodych ludzi w najbardziej przyszłościowych obszarach informatyki i telekomunikacji. Doskonałym wprowadzeniem do zajęć były prelekcje wygłoszone podczas spotkania przez praktyków cyfrowej rewolucji.

Pierwszym prelegentem był Tomasz Matuła – ekspert i menedżer zajmujący się m.in. cyberbezpieczeństwem, cloud computingiem, nowoczesnymi usługami ICT, usługami IT i SLM, w przeszłości szef tego obszaru w Orange Polska. Przedmiotem jego wystąpienia były perspektywy cyfrowej rewolucji określonej jako 5G.

Praktyk cyfrowej rewolucji zachęcał zgromadzonych studentów do zachowania otwartego umysłu i inwestowania swoich sił intelektualnych w najprężniej rozwijające się obszary informatyki i telekomunikacji. Przekonywał, że we współczesnym świecie liczą się tylko innowacyjne rozwiązania.

Kolejny wykład poprowadził absolwent Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Marcin Słomka, który posiada ponad 18 lat doświadczenia w obszarze BI:  zarządzał  zespołem architektów rozwiązań BI współodpowiedzialnym za rozwój Hurtowni Danych (~100 TB), systemów raportowych i analiz predykcyjnych w sektorze telekomunikacyjnym - wspierając analitycznie procesy  zarządzania ryzykiem aktywacji, sprzedaży, zatrzymania i windykacji. Obecnie pomaga klientom SAP  na całym świecie zrozumieć i zdyskontować potencjał jaki niesie ze sobą analityka predykcyjna i techniki Machine Learning.

Tematem jego wystąpienia była analityka predykcyjna i jej znaczenie dla prowadzenia działań biznesowych z sukcesem. Dzięki specjalnym narzędziom można bardzo dobrze poznać klienta i zdefiniować jego potrzeby. Temat ten będzie kontynuowany w ramach zajęć, które będą prowadzone w xLabie.

Kto może wziąć udział w projekcie "Od pomysłu do demonstratora"? To nie są zajęcia wyłącznie dla informatyków! Każdy student obdarzony pasją i chęcią rozwoju może skorzystać z nowej propozycji xLabu! Nie jest wymagane ukierunkowanie na konkretne zagadnienia – na zajęciach pojawią się narzędzia z różnych kategorii, więc liczą się przede wszystkim dobre kompetencje techniczne.

Pomieszczenia należące do xLab, w których będą odbywały się zajęcia.

Jak podkreślił Dziekan ds. Nauczania dr inż Daniel Paczesny: pasja jest warunkiem koniecznym, aby wziąć udział w projekcie. Ponadto ambitni studenci otrzymają punkty ECTS.

Aby wziąć udział w zajęciach należy >>WYPEŁNIĆ ANKIETĘ Na tej podstawie zostaną utworzone zespoły robocze, które będą współpracowały z przedsiębiorcami do 24.01.2019 r. Celem działań jest stworzenie konkretnej, pożytecznej aplikacji. Kto wie, być może będzie to początek zupełnie nowego, innowacyjnego narzędzia? Zachęcamy wszystkich studentów do inwestowania w swoje umiejętności!

Aktualne informacje oraz szczegółowy harmonogram można znaleźć >>TUTAJ.