Luxemburg University

Uniwersytet Luksemburski jest nowym, założonym w 2003 roku, nowoczesnym, a pod wieloma względami unikalnym i innowacyjnym, ośrodkiem edukacyjnym i badawczym w Europie. Wynika to z sytuacji geograficznej, politycznej, bezpośrednich związków z agendami Unii Europejskiej i historii Luksemburga. Uczelnia ta jest ośrodkiem wielojęzycznym, mocno zorientowanym na badania aplikacyjne.

Na Uniwersytecie Luksemburskim studiuje na trzech poziomach nauczania (licencjat, magisterium, doktorat) ok. 4.400 studentów i ok. 220 doktorantów na trzech wydziałach:

- Faculty of Science, Technology and Communications;

- Faculty of Law, Economics and Finance;

- Faculty of Language and Literature, Humanities, Arts and Education.

Ponadto działa tam Interdisciplinary Centre for Security, Reliability and Trust.

W chwili obecnej umowa dotyczy tylko Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW. W przyszłości współpraca będzie mogła objąć inne wydziały, na których prowadzone są prace i działalność dydaktyczna w zakresie technik informacyjnych, telekomunikacji, bezpieczeństwa informacyjnego, zarządzania projektami informacyjnymi oraz implikacjami gospodarczymi i społecznymi. Są to: Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych, Wydział Elektryczny, Wydział Mechatroniki, Wydział Zarządzania oraz Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych w Płocku.

Między korzyściami, jakie mogą wynikać ze współpracy Politechniki Warszawskiej z Uniwersytetem Luksemburskim należy wymienić:

  • zapoznanie się z nowoczesnym, innowacyjnym modelem zarządczym uczelni europejskiej, co może pozytywnie przyczynić się do prac nad reformą i rozwojem PW;
  • udział we wspólnych projektach badawczych z wykorzystaniem znakomitej infrastruktury technicznej i bliskich kontaktów z placówkami Unii i Komisji Europejskiej;
  • wykłady pracowników PW w Luksemburgi i pracowników Uniwersytetu Luksemburskiego w Warszawie;
  • wspólnie organizowane warsztaty, konferencje, szkoły letnie itp.
  • wymianę studentów. 

Szczegóły na stronie:

http://wwwen.uni.lu/