Zasady studiowania

III. ZASADY STUDIOWANIA

1.  Ustalanie i realizacja indywidualnego planu studiów

1.1.  Indywidualny program i plan studiów jest ustalany wspólnie przez doktoranta i jego opiekuna naukowego. Szczegóły indywidualnego programu i planu studiów mogą być ustalane przed rozpoczęciem kolejnych semestrów studiów..

1.2.  Indywidualny program studiów może być realizowany przez doktoranta zarówno na Wydziale, jak i – w pewnej części – w innych jednostkach i instytucjach kształcących doktorantów – w kraju i za granicą.

1.3.  W przypadku realizacji programu studiów na Wydziale doktorant określa indywidualny plan studiów na kolejny semestr, wprowadzając w ustalonym terminie deklarację przedmiotów do systemu ERES oraz składając jej wydrukowaną wersję z podpisem opiekuna naukowego w sekretariacie dydaktycznym właściwego instytutu (nie dotyczy to kandydatów na studia, którzy deklarację przedmiotów - plan studiów na 1. semestr składają w Sekretariacie Studiów Doktoranckich łącznie z innymi wymaganymi dokumentami). Na podstawie złożonych deklaracji dokonywane są zapisy doktorantów na przedmioty prowadzone na Wydziale. Przy zapisach na przedmioty umieszczone w klasie przedmiotów zaawansowanych doktoranci mają najwyższy priorytet (pod warunkiem złożenia deklaracji w wyznaczonym terminie).

1.4.  Przedmioty znajdujące się w bazie systemu ERES, prowadzone przez inne jednostki organizacyjne, są traktowane tak jak przedmioty prowadzone przez Wydział - punkty ECTS (także JD) przypisane tym przedmiotom oraz oceny uzyskane z tych przedmiotów są automatycznie włączane do osiągnięć doktoranta.

1.5.  W przypadku zaliczenia przez doktoranta przedmiotu (modułu kształcenia) poza Wydziałem, jeśli przedmiot ten nie jest umieszczony w bazie systemu ERES, ewentualne uznanie takiego zaliczenia i przydzielenie doktorantowi odpowiedniej liczby punktów ECTS (także JD) następuje w drodze transferu (bez oceny).

1.6.  Decyzję w sprawie transferu punktów ECTS (także JD), a w szczególności uznania przedmiotu za przedmiot zaawansowany, podejmuje kierownik studiów na wniosek doktoranta, kierując się następującymi zasadami:

  • podstawowym kryterium uznania przedmiotu zaliczonego poza Wydziałem za przedmiot zaawansowany jest odpowiednia zawartość zaawansowanych treści o charakterze abstrakcyjnym;
  • uznanie przedmiotu zaliczonego poza Wydziałem za przedmiot zaawansowany może być odłożone do momentu dostarczenia przez doktoranta dokumentacji pozwalającej ocenić stopień zaawansowania przedmiotu (tematów egzaminów i innych sprawdzianów, dokumentacji wykonanego projektu itp.).

2.  Obowiązki dydaktyczne

2.1.  Uczestnik studiów stacjonarnych pobierający stypendium doktoranckie ma - w ramach praktyk zawodowych - obowiązek prowadzenia zajęć dydaktycznych lub uczestniczenia w ich prowadzeniu w wymiarze 60-90 godzin obliczeniowych na rok, przy czym do 30 godz. obciążeń stanowić mogą prace pomocnicze związane z procesem dydaktycznym, takie jak sprawdzanie prac domowych i egzaminacyjnych, w szczególności związane z zajęciami prowadzonymi przez opiekuna naukowego. Obowiązek ten nie dotyczy doktorantów, których stypendium jest finansowane wyłącznie z dotacji podmiotowej na dofinansowanie zadań projakościowych.

2.2.  Uczestnik studiów stacjonarnych, którego stypendium jest finansowane wyłącznie z dotacji podmiotowej na dofinansowanie zadań projakościowych, ma obowiązek odbywania praktyk zawodowych, uczestnicząc w realizacji procesu dydaktycznego w wymiarze 30 godzin rocznie, w tym w prowadzeniu zajęć dydaktycznych wspólnie z nauczycielem akademickim w wymiarze co najmniej 10 godzin rocznie.

2.3.  Uczestnik studiów stacjonarnych niepobierający stypendium ma obowiązek odbywania praktyk zawodowych, uczestnicząc w prowadzeniu zajęć dydaktycznych wspólnie z nauczycielem akademickim w wymiarze 10 godzin rocznie. Obowiązek ten może być także nałożony na uczestnika studiów niestacjonarnych – dotyczy wówczas zajęć prowadzonych w języku angielskim.

2.4.  Wymiar zajęć dydaktycznych prowadzonych przez doktoranta pobierającego stypendium doktoranckie może zostać zmniejszony w przypadku prowadzenia przez doktoranta badań naukowych związanych z tematem pracy doktorskiej na innej uczelni lub w ośrodku badawczym i związanej z tym okresowej zmiany miejsca zamieszkania (zwłaszcza w przypadku wyjazdu za granicę). Decyzję o zmniejszeniu wymiaru prowadzonych zajęć dydaktycznych (nie więcej niż proporcjonalnie do okresu pobytu w innym ośrodku) podejmuje kierownik studiów na wniosek doktoranta zaopiniowany przez opiekuna naukowego.

2.5.  Doktorant jest zwolniony z obowiązków dydaktycznych, bez konieczności ich późniejszego odrabiania, w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowym urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopie ojcowskim.

2.6.  Uczestnik studiów doktoranckich zatrudniony w charakterze nauczyciela akademickiego, prowadzący zajęcia dydaktyczne w wymiarze co najmniej 90 godzin rocznie, jest zwolniony z obowiązku prowadzenia zajęć dydaktycznych w ramach praktyk zawodowych przewidzianych w programie studiów doktoranckich.

2.7.  Zapewnienie doktorantowi możliwości zrealizowania obowiązków dydaktycznych jest zadaniem dyrektora instytutu, do którego został przyjęty doktorant.

2.8.  Przed przystąpieniem do prowadzenia zajęć dydaktycznych doktorant ma obowiązek odbyć przeszkolenie w zakresie BHP.

2.9.  Doktorant nie może samodzielnie prowadzić zajęć laboratoryjnych, w których uczestnictwo związane jest z zachowaniem szczególnych wymagań bezpieczeństwa.

2.10.  Doktorant ma obowiązek skontaktować się z zastępcą dyrektora ds. dydaktycznych właściwego instytutu przed rozpoczęciem każdego semestru w celu uzyskania informacji dotyczącej przydzielonych obowiązków dydaktycznych; dotyczy to zwłaszcza doktorantów otrzymujących stypendium doktoranckie lub ubiegających się jego przyznanie.  

3.  Rejestracja

3.1.  Uzyskanie rejestracji na semestr k+1 studiów (zaliczenia semestru k) wymaga spełnienia następujących warunków:

a)  zaliczenie wszystkich przedmiotów znajdujących się w indywidualnym planie studiów na semestr k;

b)  uzyskanie minimalnego wymaganego stopnia zaawansowania studiów określonego przez:

-  PNmin: „numer” pracowni naukowej, która musi zostać zaliczona;

-  SNmin: „numer” seminarium naukowego, które musi zostać zaliczone;

-  ECTS_Zmin (JD_Zmin): liczbę punktów ECTS (JD) uzyskanych od początku studiów z przedmiotów zaawansowanych, z uwzględnianiem punktów ECTS (JD) uzyskanych w wyniku transferu;

-  ECTS_Omin (JD_Omin): liczbę punktów ECTS (JD) uzyskanych od początku studiów z przedmiotów kształtujących umiejętności ogólne, z uwzględnianiem punktów ECTS (JD) uzyskanych w wyniku transferu;

minimalne wymagane wartości ECTS_Zmin (JD_Zmin) i ECTS_Omin (JD_Omin) oraz minimalne „numery” zaliczonej pracowni naukowej (PNmin) i zaliczonego seminarium naukowego (SNmin) wymagane do rejestracji po semestrze k (rejestracji na semestr k+1), określane jako rygory studiowania, są podane w Tab. 2;

c)  dodatkowo, w przypadku rejestracji po 4. semestrze - uzyskanie co najmniej 6 punktów ECTS (4JD) z zaawansowanych przedmiotów podstawowych, znajdujących się w ofercie CSZ;

d)  dodatkowo, w przypadku rejestracji po 2. semestrze - zaliczenie modułu „Seminarium Pedagogiczne”;

e)  złożenie Sprawozdania z Działalności Naukowej za ostatni semestr; sprawozdanie to należy złożyć w wersji elektronicznej przez wypełnienie – najpóźniej 3 tygodnie przed rozpoczęciem kolejnego semestru – odpowiedniego formularza dostępnego na serwerze Studia;

f)  złożenie deklaracji określającej przedmioty (moduły) przewidziane do realizacji w kolejnym semestrze; w przypadku zadeklarowania modułu Pracownia Naukowa należy dodatkowo złożyć – w sekretariacie dydaktycznym właściwego instytutu, najpóźniej 3 tygodnie przed rozpoczęciem kolejnego semestru - podpisany przez opiekuna naukowego formularz „Pracownia Naukowa - karta informacyjna”, zawierający opis zadań związanych z realizacją prac badawczych, przewidzianych do wykonania w kolejnym semestrze;

g)  wywiązanie się z powierzonych obowiązków dydaktycznych, potwierdzone przez zastępcę dyrektora ds. dydaktycznych właściwego instytutu.

Tabela 2: Rygory studiowania

semestr (k) ECTS_Zmin ECTS_Omin JD_Zmin JD_Omin PNmin SNmin
1 3 2 2 2 PN1 SN1
2 7 4 5 3 PN2 SN2
3 10 4 8 3 PN2 SN2
4 14 8 11 6 PN3 SN3
5 17 8 13 6 PN4 SN4
6 21 12 16 9 PN5 SN5
7 25 16 20 12 PN6 SN6
8* 25 20 20 16 PN7 SN7

* spełnienie rygorów studiowania po semestrze 8 jest warunkiem przedłużenia studiów, z zastrzeżeniem punktu 3.6

W przypadku kiedy mimo niezaliczenia modułu Pracownia Naukowa lub Seminarium Naukowe doktorant spełnia rygory studiowania, warunkiem rejestracji na kolejny semestr jest uzyskanie pozytywnej opinii opiekuna naukowego.

3.2.  Rejestracja na kolejny semestr studiów doktoranckich jest realizowana zgodnie z ogólnymi zasadami i trybem rejestracji obowiązującymi na prowadzonych na Wydziale studiach trzystopniowych.

3.3.  Decyzje rejestracyjne podejmuje kierownik studiów na podstawie oceny realizacji przez doktorantów programu studiów, biorąc pod uwagę:

  • spełnienie warunków określonych w punkcie III.3.1,
  • terminowość złożenia oraz kompletność i zawartość „Sprawozdania z Działalności Naukowej” oraz formularza „Pracownia Naukowa - karta informacyjna”.

3.4.  Doktorant, który badania naukowe związane z tematem pracy doktorskiej realizuje na innej uczelni lub w ośrodku badawczym (zwłaszcza za granicą), powinien mieć stworzone możliwości złagodzenia bądź zrealizowania w indywidualnie określony sposób niektórych obowiązków wynikających z wymagań programowych oraz zasad rejestracji. Decyzje w tych sprawach, wynikające z rozpatrzenia wniosków doktorantów, podejmuje kierownik studiów.

3.5.  Uczestnikowi studiów niestacjonarnych można umożliwić realizację w indywidualnie określony sposób niektórych obowiązków wynikających z wymagań programowych oraz zasad rejestracji. Decyzje w tych sprawach, wynikające z rozpatrzenia wniosków doktorantów, podejmuje kierownik studiów.

3.6.  Doktorantowi może zostać udzielona zgoda na przesunięcie rygorów studiowania określonych w Tab. 2 o jeden lub dwa semestry, łącznie nie więcej niż na jeden rok. Zgoda taka może być udzielona nie wcześniej niż po ukończeniu pierwszego roku studiów. Decyzję w tej sprawie podejmuje kierownik studiów. W przypadku przesunięcia rygorów studiowania wstrzymywana jest wypłata stypendium doktoranckiego oraz zwiększenia stypendium z dotacji projakościowej. Udzielenie zgody na przesunięcie rygorów studiowania nie oznacza automatycznego przedłużenia okresu odbywania studiów.

3.7.  Zastrzeżenia doktorantów, wniesione w formie pisemnej, dotyczące decyzji kierownika studiów związanych z rejestracją, rozpatruje Dziekan.  

4.  Przedłużenie okresu studiów

4.1.  Na wniosek doktoranta okres odbywania studiów może zostać przedłużony. Decyzje dotyczące przedłużenia okresu studiów podejmuje kierownik studiów.

4.2.  Decyzje dotyczące przedłużenia okresu studiów podejmowane są zgodnie z następującymi zasadami:

a)  kierownik studiów przedłuża okres odbywania studiów o okres odpowiadający czasowi trwania urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego, określonych w odrębnych przepisach;

b)  w uzasadnionych przypadkach kierownik studiów może przedłużyć okres odbywania studiów, zwalniając jednocześnie z obowiązku uczestniczenia w zajęciach, w szczególności w przypadku:

-  czasowej niezdolności do odbywania studiów, spowodowanej chorobą,

-  sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny,

-  sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem do 4. roku życia lub dzieckiem o orzeczonej niepełnosprawności,

łącznie nie więcej niż o rok;

c)  kierownik studiów może - po zasięgnięciu opinii opiekuna naukowego lub promotora - przedłużyć okres odbywania studiów, zwalniając jednocześnie doktoranta z obowiązku uczestnictwa w zajęciach, w przypadkach uzasadnionych koniecznością prowadzenia długotrwałych badań naukowych, na czas ich trwania, nie więcej jednak niż o 2 lata.  

5.  Ukończenie studiów

5.1.  Warunkiem ukończenia studiów jest:

a)  spełnienie wszystkich wymagań związanych z realizacją programu studiów,

b)  uzyskanie stopnia naukowego doktora.

5.2.  Doktorant, który uprzednio spełnił wymagania związane z realizacją programu studiów, pozostaje na studiach do końca semestru, w którym uzyskał stopień naukowy doktora.  

6.  Skreślenie z listy uczestników studiów

6.1.  Z listy uczestników studiów zostaje skreślony doktorant, który

  • nie uzyskał rejestracji na kolejny semestr;
  • nie spełnił warunków ukończenia studiów (nie zrealizował w pełni programu studiów lub nie uzyskał stopnia naukowego doktora) przed ustalonym terminem ukończenia studiów.

Inne sytuacje, w których następuje skreślenie doktoranta z listy uczestników studiów, określa Regulamin studiów doktoranckich w Politechnice Warszawskiej.

6.2.  Decyzję o skreśleniu doktoranta z listy uczestników studiów podejmuje kierownik studiów. O zamiarze skreślenia kierownik studiów informuje doktoranta oraz jego opiekuna naukowego co najmniej tydzień przed podjęciem tej decyzji.

6.3.  Decyzję o skreśleniu doktoranta z listy uczestników studiów kierownik studiów doktoranckich wydaje w formie pisemnej i przekazuje ją zainteresowanemu za pokwitowaniem odbioru. O decyzji tej informowany jest opiekun naukowy, Dziekan i Rektor.

6.4.  Doktorant skreślony z listy uczestników studiów może odwołać się od decyzji kierownika studiów doktoranckich do Rektora, w terminie 14 dni od doręczenia decyzji o skreśleniu. Decyzja Rektora w sprawie odwołania jest ostateczna.

6.5.  Kierownik studiów doktoranckich może wydać zgodę na wznowienie studiów doktoranckich osobie skreślonej z listy uczestników studiów doktoranckich z powodu nieuzyskania stopnia doktora w okresie trwania studiów, która złożyła pozytywnie zaopiniowaną przez promotora rozprawę doktorską oraz wniosek o wznowienie, pod warunkiem, że wnioskujący spełnił uprzednio wszystkie wymagania związane z realizacją programu studiów.  

7.  Odpłatność za studia

7.1.  Studia stacjonarne są bezpłatne, z zastrzeżeniem punktu 7.2.

7.2.  Uczelnia może pobierać opłaty za niektóre usługi edukacyjne związane z prowadzeniem studiów doktoranckich, w przypadkach wskazanych w ustawie. Przedmiot i wysokość tych opłat ustala Rektor.

7.3.  Studia niestacjonarne są odpłatne. Wysokość opłat za studia prowadzone na wydziale, nieprzekraczające kosztów kształcenia ustala Rektor na wniosek dziekana.

7.4.  Senat PW ustala szczegółowe zasady pobierania opłat, w tym tryb i warunki zwalniania z ich wnoszenia.

7.5.  Warunki odpłatności za studia doktoranckie określa umowa zawarta w formie pisemnej, między Uczelnią a doktorantem.  

8.  Inne kwestie finansowe i socjalno-bytowe

8.1.  Doktorant może pozostawać w stosunku pracy. Wykonywanie pracy nie może kolidować z obowiązkami wynikającymi z realizacji programu studiów ani obowiązkami dydaktycznymi.

8.2.  Doktorant może otrzymywać stypendia i inne świadczenia. Ich rodzaje określa Regulamin studiów doktoranckich w Politechnice Warszawskiej, a zasady i tryb przyznawania - decyzje Rektora PW.

8.3.  Doktorant zatrudniony na stanowisku asystenta może korzystać ze wszystkich form stypendiów i innych świadczeń dostępnych dla doktorantów.

8.4.  Za udział w realizowanych pracach badawczych doktorant może uzyskiwać dodatkowe wynagrodzenie ze środków pozostających w dyspozycji kierowników tych prac. W szczególności, doktorant może uzyskiwać dodatkowe wynagrodzenie za udział w pracach związanych z realizacją projektów badawczych finansowanych z Programów Ramowych Unii Europejskiej.

8.5.  Za prace wykonywane na rzecz Uczelni, wykraczające poza zakres obowiązków wynikających z obowiązujących przepisów, w tym przepisów Regulaminu studiów doktoranckich w Politechnice Warszawskiej, doktorant otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie.

8.6.  Skreślenie z listy uczestników studiów doktoranckich powoduje utratę świadczeń.

8.7.  Doktorant ma obowiązek poinformowania kierownika studiów o wystąpieniu okoliczności mogących wpływać na cofnięcie lub zawieszenie wypłaty świadczeń, w szczególności o wyjazdach trwających dłużej niż jeden miesiąc.

8.8.  Opiekun naukowy doktoranta jest zobowiązany do wspierania doktoranta w pracy badawczej, jak również w pozyskiwaniu środków na realizację badań, w szczególności w ramach projektów badawczych.

8.9.  Instytut, do którego został przyjęty doktorant, w ramach uzgodnionego indywidualnego programu i planu studiów:

  • zapewnia środki na badania realizowane przez doktoranta, a także na publikowanie wyników tych badań;
  • stwarza doktorantowi możliwości współpracy naukowej w zespołach badawczych, w tym również międzynarodowych, oraz uczestniczenia w życiu środowiska naukowego w kraju i za granicą.

8.10.  Doktorant ma prawo do korzystania z aparatury, materiałów, obsługi sekretariatu itp. na zasadach obowiązujących pracowników instytutu, do którego został przyjęty na studia.

8.11.  Doktorant ma prawo korzystania z dofinansowania przez instytut udziału w konferencjach, kursach itp., zakupów aparatury (oprogramowania) i materiałów potrzebnych do wykonywania badań, na zasadach określonych przez dyrektora instytutu i przekazanych do wiadomości doktorantów i ich opiekunów.

8.12.  Doktorantowi powinno być przydzielone stanowisko pracy, w tym dostęp do komputera z Internetem oraz „skrytka pocztowa”, tzn. miejsce, w którym umieszczana jest korespondencja adresowana do doktoranta. Doktorant jest zobowiązany do przebywania w miejscu pracy w terminach uzgodnionych z opiekunem naukowym.

8.13.  Dziekan tworzy fundusz wspomagania wyjazdów uczestników studiów doktoranckich na konferencje naukowe. Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie wyjazdu jest przyjęcie referatu. W przypadku doktoranta z wszczętym przewodem doktorskim warunkiem ubiegania się o przyznanie dofinansowania jest ponadto złożenie wniosku o finansowanie projektu/grantu ze źródeł pozauczelnianych. Przy przyznawaniu dofinansowania preferowane są konferencje zagraniczne. Decyzje o przyznaniu dofinansowania podejmuje kierownik studiów doktoranckich.

8.14.  Doktorant ma prawo do korzystania:

  • z oferty Studium Języków Obcych poza programem studiów, bezpłatnie w wymiarze 60 godzin,
  • z ośrodków sportowych PW na takich samych zasadach jak studenci.

8.15.  Doktorant ma prawo ubiegania się o kredyt studencki na zasadach określonych przez obowiązujące przepisy. Wyłanianie 5% najlepszych absolwentów studiów doktoranckich, którym przysługuje umorzenie części kredytu, następuje na podstawie czasu trwania studiów (od momentu rozpoczęcia studiów do nadania stopnia doktora); rozpatrywani są kandydaci, którzy uzyskali stopień doktora z wyróżnieniem.

8.16.  Doktoranci Wydziału mogą powołać swoją reprezentację w formie Wydziałowej Rady Doktorantów, która wyraża opinię tego środowiska wobec władz Wydziału. Wybrany przedstawiciel doktorantów wchodzi w skład Rady Wydziału. Wybrany przedstawiciel doktorantów wchodzi w skład kolegium elektorów do wyboru Dziekana i prodziekanów.

8.17.  Inne kwestie socjalno-bytowe (ochrona zdrowia, ubezpieczenie, legitymacja) oraz zakres uprawnień pracowniczych przysługujących doktorantom reguluje Regulamin studiów doktoranckich w Politechnice Warszawskiej i inne obowiązujące akty prawne.