Bauman Moscow State Technical University

W listopadzie 2010 roku Senat Politechniki Warszawskiej podjął decyzję o zawarciu Umowy o Współpracy z Moskiewskim Państwowym Uniwersytetem Technicznym im. N.E. Baumana (MGTU) na okres 5 lat (w latach 2009–2014). Umowa została podpisana przez Rektorów obu uczelni.

Moskiewski Państwowy Uniwersytet Techniczny im. N.E. Baumana (MGTU) jest znanym na świecie ośrodkiem edukacyjnym i naukowo – badawczym oraz jednym z największych w Rosji i Europie Uniwersytetów Technicznych. http://www.bmstu.ru/).

Inicjatorem i wnioskodawcą nawiązania współpracy z MGTU wystąpił Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych (dziekan prof., dr hab. Jan Szmidt) przy poparciu Centrum Współpracy Międzynarodowej PW (Dyrektor CWM, dr inż. Marek Polak). Wstępne kontakty, przygotowanie projektu Umowy oraz dokumentacji niezbędnej do wzajemnego zapoznania środowisk akademickich obu uczelni przeprowadził prof. WEiTI, dr hab. Anatolij Płatonow, obecnie pełniący funkcje koordynatora współpracy ze strony PW (rozporządzeniem Rektora PW prof. Włodzimierza Kurnika).

Koordynatorem współpracy ze strony MGTU, rozporządzeniem Rektora MGTU Akademika RAN, prof. Igora Fedorowa, został Prorektor ds. Ekonomiki i Innowacji, Dziekan Wydziału Informatyki i Systemów Sterowania, prof., dr hab. Valeri Aleksandrovich Matveev.

Rozpoczęto pierwsze robocze kontakty w ramach Umowy. W szczególności, do MNiSzW RP został zgłoszony wspólny grant badawczy–własny ”Opracowanie i przebadanie prototypu adaptacyjnego systemu transmisji sygnałów pracującego na granicy Shannona” (kier. prof. A. Płatonow), w którym realizację i przebadanie prototypu nowego systemu komunikacyjnego powierzono specjalistom MGTU. Robocze kontakty z MGTU w kierunku opracowania nowych systemów bezpieczeństwa linii energetycznych rozpoczął także Wydzial Inżynierii Lądowej PW (Centrum Efektywności i Certyfikacji Energetycznej, kier. prof., dr hab. Krzysztof Źmijewski).

Korzyści dla Politechniki Warszawskiej ze współpracy z MGTU im. N.E. Baumana mogą być m.in. następujące:

  •  zapoznanie sie z nowoczesnym, innowacyjnym modelem organizacji procesu dydaktycznego, formami i metodami nauczania inżynierów o zwiększonym potencjale twórczym, umiejętnie wykorzystujących swoją wiedzę w realnej pracy od chwili jej rozpoczęcia. Może to pozytywnie przyczynić sie do prac nad reformą i rozwojem PW,
  •  udział we wspólnych projektach badawczych bilateralnych i wielostronnych z wykorzystaniem znakomitej infrastruktury technicznej i bliskich kontaktów z placówkami naukowo-technicznymi i przemysłowymi Rosji oraz współpracujących z MGTU partnerów z zagranicy,
  •  wyjazdy i wykłady doświadczonych specjalistów PW w MGTU oraz pracowników MGTU w Politechnice Warszawskiej,
  •  wspólnie organizowane warsztaty, konferencje, szkoły letnie, kongresy,
  •  wymiana studentów i doktorantów z możliwością otrzymania podwójnych dyplomów,
  •  wzmocnienie pozycji Politechniki w europejskim środowisku akademickim, jako siły integrującej i wzmacniającej jego wagę i światowy autorytet,
  •  możliwość dalszego rozszerzenia i pogłębienia wzajemnie korzystnych wielostronnych kontaktów z naukowymi organizacjami i uczelniami Rosji i świata z wykorzystaniem naukowego i dydaktycznego potencjału MGTU i jego doświadczenia współpracy międzynarodowej.

Umowa przewiduje możliwość rozszerzenia współpracy na inne wydziały Politechniki, w których prowadzone są prace naukowe i działalność dydaktyczna w kierunkach analogicznych pracom wydziałów, katedr i jednostek naukowych MGTU.

Przygotował: Anatolij Płatonow

Kontakt: ISE WEiTI PW, plat@ise.pw.edu.pl,