Aktualności

Women in Tech Summit 2019, czyli technologia jest kobietą

W dniach 13-14 listopada odbyło się największe w Europie wydarzenie dla kobiet w nowych technologiach, organizowane przez Fundację Edukacyjną Perspektywy.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: minister przedsiębiorczości
i technologii Jadwiga Emilewicz, ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, dyrektor generalna Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Anna Budzanowska, prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski oraz prezydent i CEO IEEE Jose M.F. Moura.

  

Frekwencja dwukrotnie przekroczyła planowaną liczbę uczestników. Zamiast planowanych 3000 osób z 35 krajów w konferencji uczestniczyło 6000 osób z 52 krajów. Organizatorzy zaprosili 150 prelegentów z 20 krajów, odbyło się 150 sesji z mentorami i 80 warsztatów.  

  

Dzięki wsparciu udzielonemu przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w ramach programu DIALOG, w warszawskim spotkaniu uczestniczyło ponad 300 studentek i młodych naukowczyń
z Ukrainy, Białorusi, Uzbekistanu, Kazachstanu, Gruzji i Armenii

Gościem specjalnym wydarzenia była Sabrina Gonzalez Pasterski, 26-letnia fizyczka z Harvardu, uznawana za jeden z najwybitniejszych umysłów młodego pokolenia i nazywana „nowym Einsteinem”. Jako 14-latka zbudowała jednosilnikowy samolot, a jako 15-latka została przyjęta na studia w zakresie fizyki w najbardziej prestiżowej uczelni na świecie ‒ Massachusetts Institute of Technology i ukończyła je z najwyższą w historii średnią. Właśnie obroniła doktorat z fizyki teoretycznej na Harvardzie.
W swojej codziennej pracy naukowej zajmuje się najbardziej skomplikowanymi zagadnieniami z tego obszaru, takimi jak czarne dziury, grawitacja kwantowa, czasoprzestrzeń. Jej ambicją jest przedefiniowanie naszej wizji rzeczywistości.

  

Politechnikę Warszawską na konferencji reprezentowała Gabriela Maciejewska, studentka Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych. Była ona jedną z osób, które wzięły czynny udział w debacie poświęconej cyberbezpieczeństwu: 
Cybersecurity – challenges for education and science. Building competencies to ensure the state's cybernetic safety.

Gospodarzem wydarzenia był płk dr inż. Mariusz Chmielewski, Military University of Technology

  

Już dziś zapraszamy na Perspektywy Women in Tech Summit 2020!

  

  

(Zdjęcia: Perspektywy Women in Tech; prof. A. Kraśniewski)