Wymagania programowe

Wymagania programowe na studiach doktoranckich

  1. Ustalenia podstawowe
  2. Oferta programowa
  3. Struktura wymagań programowych
  4. Transfer osiągnięć ze studiów drugiego stopnia

Przedstawione poniżej zasady wynikają z ogólnych zasad formułowania wymagań programowych w elastycznym systemie studiów na Wydziale, nakładających na studenta obowiązek uzyskania odpowiedniej liczby jednostek dydaktycznych w poszczególnych klasach programowych. W związku z zainicjowanym - decyzją Senatu PW z dnia 24 lutego 1999 r. - wprowadzaniem na Uczelni systemu punktowego zgodnego z ECTS (European Credit Transfer System), wymagania w poszczególnych klasach programowych wyrażone zostały zarówno w jednostkach dydaktycznych (jd), jak i punktach ECTS.

Ustalenia podstawowe

  1. Ogólna struktura wymagań programowych dla studiów trzeciego stopnia jest wspólna dla wszystkich czterech specjalności (dyscyplin naukowych), w których prowadzone są studia.
  2. Wymagania programowe są jednakowe dla wszystkich studentów podejmujących studia trzeciego stopnia na danej specjalności, niezależnie od ich dotychczasowej ścieżki kształcenia. Te same wymagania dotyczą zatem absolwentów studiów drugiego stopnia na Wydziale - niezależnie od uzyskanej specjalności, a także studentów, którzy uzyskali odpowiedni dyplom ukończenia studiów wyższych na innych wydziałach PW lub na innych uczelniach. Kandydat przyjęty na studia trzeciego stopnia może natomiast – już w chwili przyjęcia – spełniać pewną część tych jednolitych wymagań, zależną od dotychczas zrealizowanego programu studiów.

Oferta programowa

  1. Przy tworzeniu indywidualnego programu studiów doktoranci mogą korzystać z pełnej oferty programowej Wydziału (wszystkich przedmiotów przeznaczonych dla studiów trzystopniowych), a w szczególności z przedmiotów należących do wydzielonej grupy przedmiotów zaawansowanych, przeznaczonych dla studentów studiów drugiego i trzeciego stopnia.
  2. Wyłącznie dla doktorantów przeznaczone są następujące przedmioty prowadzone na Wydziale:
    1. studia literaturowe,
    2. seminarium naukowe,
    3. pracownia naukowa.
  3. Przedmiot "Studia literaturowe" jest prowadzony przez opiekuna naukowego. Wymiar przedmiotu wynosi 2-3 jd (2-4 punkty ECTS). Przedmiot jest zaliczany w skali 0-1 na podstawie egzaminu lub sprawozdania złożonego przez doktoranta. Przedmiot "Studia literaturowe" nie może być traktowany jako przedmiot zaawansowany.
  4. Seminarium naukowe (SN) jest przedmiotem występującym w semestrach 1-7 modelowego planu studiów trzeciego stopnia; realizacja tego przedmiotu w kolejnych semestrach nosi nazwę Seminarium Naukowe 1 (SN1), Seminarium Naukowe 2 (SN2), itd. Seminarium może być organizowane w instytucie, zakładzie lub zespole naukowym; może też mieć charakter środowiskowy. Wymiar przedmiotu SNk wynosi 2 jd (2 punkty ECTS). Przedmiot SNk jest zaliczany w skali 0-1; warunki zaliczenia ustala i zaliczenia dokonuje prowadzący seminarium.
  5. Pracownia naukowa (PN) jest przedmiotem występującym w semestrach 1-7 modelowego planu studiów trzeciego stopnia, w ramach którego doktorant realizuje badania naukowe prowadzące do uzyskania stopnia naukowego; realizacja tego przedmiotu w kolejnych semestrach nosi nazwę Pracownia Naukowa 1 (PN1), Pracownia Naukowa 2 (PN2), itd. Pracownia naukowa jest prowadzona przez opiekuna naukowego doktoranta. Wymiar przedmiotu PNk wynosi 16 jd (20 pkt. ECTS). Przedmiot PNk jest zaliczany w skali 0-1. Zaliczenia PNk dokonuje kierownik studiów na podstawie sprawozdania złożonego przez doktoranta, opatrzonego uwagami i ocenionego przez opiekuna naukowego w skali stosowanej przy recenzowaniu rozpraw doktorskich. Ocena dokonywana jest z wykorzystaniem formularza „Pracownia Naukowa – karta oceny”. Kartę oceny wraz z załącznikami doktorant składa w sekretariacie dydaktycznym Instytutu nie później niż trzy tygodnie przed rozpoczęciem kolejnego semestru.
  6. Obowiązują następujące dodatkowe wymagania związane z zaliczeniem pracowni naukowej:
    1. zaliczenie PN2 wymaga uprzedniego przygotowania przez doktoranta artykułu lub referatu (pełny tekst) przeznaczonego do zgłoszenia do czasopisma lub na konferencję - współautorem może być opiekun;
    2. zaliczenie PN4 wymaga uprzedniego przygotowania przez doktoranta dwóch artykułów lub referatów, przy czym:
      • co najmniej jeden artykuł/referat powinien mieć charakter autorski,
      • co najmniej jeden artykuł/referat powinien być napisany w języku angielskim,
      • co najmniej jeden artykuł/referat powinien być opublikowany (lub przyjęty do druku);
    3. zaliczenie PN5 wymaga uprzedniego otwarcia przewodu doktorskiego;
    4. zaliczenie PN7 wymaga złożenia przez doktoranta rozprawy doktorskiej, pozytywnie zaopiniowanej przez promotora.
  7. Oprócz korzystania z oferty programowej Wydziału doktoranci mogą również korzystać z przedmiotów prowadzonych na innych wydziałach PW oraz na innych uczelniach.
  8. Decyzję w sprawie uznania zaliczenia przedmiotu prowadzonego poza Wydziałem i przydzielenia odpowiedniej liczby jednostek dydaktycznych (punktów), a w szególności uznania przedmiotu za zaawansowany, podejmuje kierownik studiów na wniosek doktoranta, zaopiniowany przez opiekuna naukowego.
  9. Uznanie przedmiotu zaliczonego poza Wydziałem za przedmiot zaawansowany może być odłożone do momentu dostarczenia przez doktoranta dokumentacji pozwalającej ocenić stopień zaawansowania przedmiotu (tematy egzaminów i innych sprawdzianów, dokumentację wykonanego projektu itp.).

Struktura wymagań programowych

  1. Ogólną strukturę wymagań programowych dla studiów trzeciego stopnia przedstawiono w tabeli 1.

    Tabela 1: Ogólna struktura wymagań programowych dla studiów trzeciego stopnia
    Grupa przedmiotów Liczba
    wymganych
    JD
    Liczba wymaganych punktów ECTS
      4 4
      4 6
      8 12
      3 4
    Przedmioty techniczne łącznie 162 204

    Wymaganie zaliczenia Seminarium Pedagogicznego obowiązuje doktorantów, którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2006/07 lub później. Seminarium Pedagogiczne powinno być zaliczone w trakcie pierwszego roku studiów.

    Umieszczone w tabeli 1 wymagania w zakresie zaawansowanych przedmiotów podstawowych dotyczą - podobnie jak dla studiów drugiego stopnia - przedmiotów zawartych w klasie programowej PRZEDMIOTY ZAAWANSOWANE - PODSTAWOWE (PZ-P) oraz w uczelnianej ofercie przedmiotów podstawowych przeznaczonych dla doktorantów, zaś wymagania w zakresie zaawansowanych przedmiotów z zakresu specjalności dotyczą przedmiotów zawartych w klasach tematycznych:

  2. Sposób uzyskania informacji o aktualnej zawartości ww. klas tematycznych jest podany w załączniku.
  3. Realizacja wymagań programowych studiów trzeciego stopnia podanych w tabeli. 1 (168 jd = 6 jd odpowiadających przedmiotom humanistycznym + 162 jd odpowiadających przedmiotom technicznym) odpowiada nominalnie siedmiu semestrom studiów (24 jd lub 30 pkt. ECTS w każdym semestrze). W modelowym planie studiów trzeciego stopnia semestr 8. przeznaczony jest na przygotowanie do egzaminów doktorskich i do obrony rozprawy doktorskiej.

Możliwości realizacji części wymagań programowych studiów trzeciego stopnia w wyniku transferu osiągnięć studenta

  1. Z chwilą przyjęcia kandydata na studia trzeciego stopnia dokonywany jest transfer osiągnięć. Transferowanie osiągnięć polega na uznaniu za "zaliczone" pewnej liczby jd w poszczególnych klasach programowych (grupach przedmiotów) występujących w wymaganiach programowych studiów trzeciego stopnia w wyniku akceptacji "zaliczeń" uzyskanych w ramach innych rodzajów studiów (studiów drugiego stopnia lub innych studiów na Wydziale, lub też studiów poza Wydziałem).
  2. W przypadku absolwenta studiów drugiego stopnia na Wydziale kończącego te studia w semestrze bezpośrednio poprzedzającym 1. semestr studiów doktoranckich, transfer jednostek (bez oceny) realizowany jest automatycznie, w innym przypadku transferu osiągnięć dokonuje kierownik studiów (absolwentom studiów drugiego stopnia na Wydziale transferowana jest maksymalna liczba jednostek).
  3. Maksymalne możliwości transferowania osiągnięć określono w tabeli 2, w której podano jaka co najwyżej liczba jd w poszczególnych klasach programowych (grupach przedmiotów) może być "zaliczona" w wyniku transferu

    Tabela 2: Maksymalne mozliwości transferowania osiągnięć na studiach trzeciego stopnia
    Grupa przedmiotów Maksymalna liczba transferowanych JD Maksymalna liczba transferowanych punktów ECTS
      4 6
      8 12

    Transfer większej liczby jednostek niż to wynika z tabeli 2 jest możliwy tylko w przypadku absolwentów studiów drugiego stopnia na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, którzy w trakcie tych studiów przekroczyli wymagania programowe w zakresie przedmiotów zaawansowanych o co najmniej 3 jd. Odpowiedni wniosek w tej sprawie kandydat składa do kierownika studiów.

  4. W przypadku kandydatów nie będących absolwentami studiów drugiego stopnia na Wydziale propozycje decyzji w sprawie transferu osiągnięć przygotowuje kandydat na studia wspólnie z opiekunem naukowym, wypełniając formularz "Karta transferu osiągnięć absolwenta studiów magisterskich". Do karty transferu osiągnięć kandydat może dołączyć odpowiednią dokumentację ukończonych studiów. Przygotowując propozycje, kandydat i opiekun mogą zasięgać opinii kierownika studiów.
  5. Propozycje decyzji w sprawie transferu osiągnięć powinny być przygotowane z uwzględnieniem następujących zasad:
    1. Transfer jednostek z przedmiotów humanistyczno-społecznych jest możliwy tylko w przypadku, gdy program ukończonych studiów obejmuje odpowiednią liczbę przedmiotów z tej grupy.
    2. Transfer jednostek dydaktycznych w klasie przedmiotów zaawansowanych jest możliwy w następujących przypadkach:
      • są to przedmioty z klas PZ-A, PZ-E, PZ-I, PZ-T (zaliczone przez doktoranta innych rodzajów studiów niż studia drugiego stopnia na Wydziale);
      • przedmioty zaliczone poza Wydziałem przeznaczone dla studentów studiów doktoranckich (prowadzonych w innej jednostce), co jest potwierdzone odpowiednim dokumentem;
      • przedmioty zaliczone poza Wydziałem spełniające kryterium odpowiedniej zawartości zaawansowanych treści o charakterze abstrakcyjnym.