Zasady studiowania

Zasady studiowania na studiach doktoranckich

  1. Ustalenia podstawowe
  2. Indywidualny plan studiów
  3. Obowiązki dydaktyczne
  4. Rejestracja
  5. Ukończenie studiów
  6. Kwestie finansowe i socjalno-bytowe

Przedstawione poniżej zasady wynikają – w znacznej części – z ogólnych zasad studiowania w elastycznym systemie studiów na Wydziale oraz z treści obowiązujących aktów prawnych: Ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym, Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 19 grudnia 2006 r. w sprawie studiów doktoranckich prowadzonych przez jednostki organizacyjne uczelni, a także Regulaminu studiów doktoranckich w Politechnice Warszawskiej, uchwalonego przez Senat PW w dniu 21 marca 2007 r.

Ustalenia podstawowe

  1. Każdy doktorant realizuje indywidualny program studiów pod kierunkiem swojego opiekuna naukowego w instytucie, do którego został przyjęty w wyniku postępowania kwalifikacyjnego.
  2. Organizacja roku akademickiego oraz harmonogram zajęć dydaktycznych na studiach trzeciego stopnia (terminy rozpoczęcia semestrów, organizacja sesji egzaminacyjnych itp.) są takie same jak na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

Indywidualny plan studiów

  1. Każdy doktorant studiuje według indywidualnego planu studiów. W przypadku absolwentów studiów drugiego stopnia na Wydziale, indywidualny plan studiów nie może obejmować przedmiotów zaliczonych na studiach pierwszego lub drugiego stopnia. Propozycję zestawu przedmiotów w kolejnych semestrach przedstawia doktorant. Propozycja ta wymaga zatwierdzenia przez opiekuna.
  2. Na podstawie indywidualnego planu studiów na kolejny semestr (deklaracji przedmiotów), złożonego w sekretariacie dydaktycznym Instytutu w ustalonym terminie, takim samym jak dla studiów drugiego stopnia (nie dotyczy to kandydatów na studia, którzy plan studiów na I semestr składają w Sekretariacie Studiów łącznie z innymi wymaganymi dokumentami), dokonywane są zapisy doktoranta na przedmioty prowadzone na Wydziale. Przy zapisach na przedmioty umieszczone w klasie PZ-P oraz w klasie przedmiotów zaawansowanych odpowiadających wybranej specjalności trzeciego stopnia doktoranci mają najwyższy priorytet (pod warunkiem złożenia deklaracji w wyznaczonym terminie).

Obowiązki dydaktyczne

  1. Doktorant jest zobowiązany do udziału w prowadzeniu zajęć dydaktycznych. Wymiar rocznego pensum dydaktycznego doktoranta pobierającego stypendium wynosi 90 godz. obliczeniowych na rok, przy czym do 30 godz. obciążeń stanowić mogą prace pomocnicze związane z procesem dydaktycznym, takie jak sprawdzanie prac domowych i egzaminacyjnych, w szczególności związane z zajęciami prowadzonymi przez opiekuna naukowego. Doktorant niepobierający stypendium nie ma obowiązku samodzielnego prowadzenia zajęć dydaktycznych, ma jednakże obowiązek uczestniczenia w procesie dydaktycznym w wymiarze odpowiadającym co najwyżej 30 godz. obliczeniowym na rok. Wymiar prowadzonych zajęć może zostać zmniejszony w następujących przypadkach:
    1. w przypadku prowadzenia przez doktoranta badań naukowych związanych z tematem pracy doktorskiej na innej uczelni lub w ośrodku badawczym i związanej z tym okresowej zmiany miejsca zamieszkania (zwłaszcza w przypadku wyjazdu za granicę), wymiar prowadzonych zajęć dydaktycznych zostaje zmniejszony proporcjonalnie do okresu pobytu w innym ośrodku;
    2. osoba przebywająca na urlopie macierzyńskim jest zwolniona od realizacji w tym okresie obowiązków dydaktycznych, bez konieczności ich późniejszego odrabiania.
  2. Zapewnienie doktorantowi możliwości zrealizowania obowiązków dydaktycznych jest zadaniem dyrektora instytutu, w którym realizowana będzie praca doktorska.
  3. Przed przystąpieniem do prowadzenia zajęć dydaktycznych doktorant ma obowiązek odbyć przeszkolenie w zakresie BHP. Doktorant nie może samodzielnie prowadzić zajęć laboratoryjnych, w których uczestnictwo związane jest z zachowaniem szczególnych wymagań bezpieczeństwa.
  4. W celu dokonania ustaleń związanych z przydzielonymi w kolejnym semestrze studiów obowiązkami dydaktycznymi doktorant ma obowiązek skontaktować się z zastępcą dyrektora instytutu ds. dydaktycznych najpóźniej dwa tygodnie przed rozpoczęciem semestru.

Rejestracja

  1. Rejestracja na kolejny semestr studiów trzeciego stopnia realizowana jest w terminach obowiązujących wszystkich studentów studiów trzystopniowych. Decyzje rejestracyjne podejmuje kierownik studiów.
  2. Warunki uzyskania rejestracji na semestr k + 1 studiów (zaliczenia semestru k) są następujące:

    1. zaliczenie wszystkich przedmiotów zaawansowanych oraz przedmiotów przeznaczonych dla studiów pierwszego stopnia znajdujących się w indywidualnym planie studiów na semestr k ;
    2. uzyskanie minimalnego wymaganego stopnia zaawansowania studiów określonego przez:
      • PNmin: "numer" pracowni naukowej, która musi zostać zaliczona;
      • SNmin: "numer" seminarium naukowego, które musi zostać zaliczone;
      • JD (PKT): liczbę jednostek dydaktycznych (lub punktów ECTS) uzyskanych od początku studiów z przedmiotów technicznych (różnych od PN i SN) z uwzględnieniem jednostek (punktów) transferowanych,
      • JDK (PKTK): liczbę jednostek dydaktycznych (lub punktów ECTS) uzyskanych z przedmiotów kierunkowych (rozumianych - podobnie jak na studiach drugiego stopnia - jako przedmioty zaawansowane, tzn. w przypadku przedmiotów prowadzonych na Wydziale przedmioty z klas PZ-P, PZ-A, PZ-E, PZ-I, PZ-T) zaliczonych po podjęciu studiów trzeciego stopnia, tzn. bez uwzględniania jednostek lub punktów transferowanych;
    3. dodatkowo, w przypadku rejestracji po 3. semestrze uzyskanie co najmniej 4 jd z przedmiotów podstawowych, znajdujących się w Uczelnianej Ofercie Dydaktycznej, przeznaczonej dla doktorantów;
    4. wywiązanie się z powierzonych obowiązków dydaktycznych (potwierdzone przez zastępcę dyrektora instytutu ds. dydaktycznych).
    Tabela 3. Rygory studiowania dla studiów trzeciego stopnia
    semestr - k JDmin JDKmin PKTmin PKTKmin PNmin SNmin
    W przypadku kiedy mimo niezaliczenia przedmiotu Pracownia Naukowa student spełnia rygory studiowania, warunkiem rejestracji jest uzyskanie pozytywnej opinii opiekuna naukowego.
  3. Doktorant, który badania naukowe związane z tematem pracy doktorskiej realizuje na innej uczelni lub w ośrodku badawczym (zwłaszcza za granicą), powinien mieć stworzone możliwości złagodzenia bądź zrealizowania w indywidualnie określony sposób niektórych obowiązków wynikających z powyższych zasad rejestracji. Decyzje w tych sprawach podejmuje kierownik studiów, informując o nich, zwłaszcza gdy związane są one z okresowym wstrzymaniem wypłacania stypendium, odpowiednie jednostki administracji centralnej PW.
  4. Doktorant, który nie spełnia warunków rejestracji na kolejny semestr, zostaje skreślony z listy uczestników studiów. O zamiarze skreślenia kierownik studiów informuje doktoranta oraz jego opiekuna naukowego co najmniej tydzień przed podjęciem tej decyzji. Decyzję o skreśleniu podejmuje kierownik studiów w uzgodnieniu z Dziekanem. O decyzji informowany jest Rektor oraz osoba skreślona z listy uczestników studiów. Doktorantowi przysługuje prawo do odwołania się od decyzji o skreśleniu do Rektora, za pośrednictwem Dziekana, w terminie 14 dni od jej otrzymania.
  5. W uzasadnionych przypadkach, określonych w rozporządzeniu ministra właściwego ds. szkolnictwa wyższego, dotyczącym studiów doktoranckich prowadzonych przez jednostki organizacyjne uczelni, doktorantowi może zostać udzielona zgoda na przedłużenie okresu odbywania studiów, nie więcej jednak niż o jeden rok. Okres studiów może być przedłużony dodatkowo w przypadku urlopu macierzyńskiego. Doktorantowi może zostać także udzielona zgoda na zamrożenie toku studiów na jeden lub dwa semestry, łącznie nie więcej niż na jeden rok. Zgoda na zamrożenie toku studiów może być udzielona nie wcześniej niż po ukończeniu pierwszego roku studiów. Decyzje w sprawach przedłużenia okresu studiów lub zamrożenia toku studiów podejmuje kierownik studiów. W przypadku zamrożenia toku studiów wstrzymywana jest wypłata stypendium. Udzielenie zgody na zamrożenie toku studiów nie oznacza automatycznego przedłużenia okresu odbywania studiów.

Ukończenie studiów

  1. Warunkiem ukończenia studiów jest:
    1. złożenie rozprawy doktorskiej pozytywnie zaopiniowanej przez opiekuna (promotora),
    2. spełnienie pozostałych wymagań programowych studiów (złożenie rozprawy doktorskiej w semestrze k, k < 7, oznacza zaliczenie PNk , ..., PN7 oraz SN(k + 1), ..., SN7).
      Pozytywne zaopiniowanie rozprawy przez promotora nie wyklucza możliwości wprowadzenia poprawek i uzupełnień, tak aby nie później niż 6 miesięcy od chwili ukończenia studiów Rada Wydziału mogła podjąć decyzję o wyznaczeniu recenzentów.
  2. Absolwent studiów trzeciego stopnia otrzymuje świadectwo ukończenia studiów doktoranckich według wzoru określonego przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.
  3. Jeśli doktorant spełnił wymagania programowe studiów trzeciego stopnia, a jego rozprawa doktorska została przyjęta przez opiekuna przed upływem czterech lat od momentu rozpoczęcia studiów, pozostaje on na studiach (i ma prawo do pobierania stypendium) do końca czteroletniego okresu trwania studiów, jednak nie dłużej niż do końca miesiąca, w którym następuje obrona rozprawy.

Kwestie finansowe i socjalno-bytowe

  1. Doktorant może otrzymać stypendium doktoranckie ze środków Uczelni. Stypendium jest przyznawane przez Rektora, na wniosek doktoranta zaopiniowany przez kierownika studiów doktoranckich i Dziekana, na okres jednego roku akademickiego lub jednego semestru. Zasady i tryb przyznawania stypendiów określa zarządzenie Rektora PW. Kryteria opiniowania wniosków o przyznanie stypendiów doktoranckich ustala Dziekan Są one podane w załączniku 12. W sprawach dotyczących zasad opiniowania wniosków o stypendia kierownik studiów może zasięgać opinii Wydziałowej Rady Doktorantów.
  2. Doktoranci otrzymujący stypendium mogą podejmować pracę zarobkową wyłącznie w niepełnym wymiarze czasu pracy.
  3. Możliwości pobierania przez doktorantów wynagrodzenia za wykonywanie prac w ramach projektów badawczych oraz prac wykraczających poza zakres ich obowiązków wynikają z Regulaminu studiów doktoranckich w Politechnice Warszawskiej i innych obowiązujących aktów prawnych.
  4. Doktorant może otrzymać pomoc materialną w formie:
    1. stypendium socjalnego,
    2. zapomogi,
    3. stypendium za wyniki w nauce,
    4. stypendium na wyżywienie,
    5. stypendium mieszkaniowego,
    6. stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych.
  5. Zasady i tryb przyznawania i wypłacania ww. świadczeń pomocy materialnej określa zarządzenie Rektora w tej sprawie, uzgodnione z uczelnianym organem samorządu doktorantów.
  6. Skreślenie z listy uczestników studiów doktoranckich powoduje utratę świadczeń.
  7. Doktorant ma prawo korzystania z aparatury, materiałów, obsługi sekretariatu itp. na zasadach obowiązujących pracowników instytutu.
  8. Doktorant ma prawo korzystania z dofinansowania przez instytut udziału w konferencjach, kursach itp., zakupów aparatury (oprogramowania) i materiałów potrzebnych do wykonywania badań, na zasadach określonych przez dyrektora instytutu i przekazanych do wiadomości doktorantów i ich opiekunów.
  9. Doktorantowi powinno być przydzielone stanowisko pracy, w tym dostęp do komputera z Internetem oraz „skrytka pocztowa”, tzn. miejsce, w którym umieszczana jest korespondencja adresowana do doktoranta. Doktorant jest zobowiązany do przebywania w miejscu pracy w terminach uzgodnionych z opiekunem naukowym.
  10. Dziekan tworzy fundusz wspomagania wyjazdów uczestników studiów doktoranckich na konferencje naukowe. Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie wyjazdu jest przyjęcie referatu. W przypadku doktoranta ze wszczętym przewodem doktorskim warunkiem ubiegania się o przyznanie dofinansowania jest ponadto złożenie wniosku o grant promotorski. Przy przyznawaniu dofinansowania preferowane są konferencje zagraniczne. Decyzje o przyznaniu dofinansowania podejmuje kierownik studiów doktoranckich.
  11. Doktorant ma prawo ubiegania się o kredyt studencki na zasadach określonych przez obowiązujące przepisy. Wyłanianie 5% najlepszych absolwentów studiów doktoranckich, którym przysługuje umorzenie części kredytu, następuje na podstawie długości procesu doktoryzowania (od momentu rozpoczęcia studiów do nadania stopnia doktora); rozpatrywani są kandydaci, którzy uzyskali stopień doktora z wyróżnieniem.
  12. Doktoranci mogą powołać swoją reprezentację w formie Wydziałowej Rady Doktorantów, która wyraża opinię tego środowiska wobec władz Wydziału. Wybrani przedstawiciele doktorantów w liczbie dwóch wchodzą w skład Rady Wydziału. Wybrani przedstawiciele doktorantów w liczbie dwóch wchodzą w skład kolegium elektorów do wyboru Dziekana i prodziekanów.
  13. Inne kwestie socjalno-bytowe (ochrona zdrowia, zakwaterowanie, legitymacja) oraz zakres uprawnień pracowniczych przysługujących doktorantom regulują Zasady prowadzenia stacjonarnych studiów doktoranckich w Politechnice Warszawskiej i inne obowiązujące akty prawne.

Informacje o stypendiach z Funduszu Pomocy Materialnej znajdują się na witrynie Wydziałowej Rady Doktorantów:
http://www.doktoranci.elka.pw.edu.pl