Mgr inż. Jędrzej Drozdowicz, Doktorant naszego Wydziału otrzymał grant PRELUDIUM! Pytamy o przepis na sukces

Sezon na granty w pełni. Według obiegowej opinii, starania o grant są związane z wieloma trudnościami – przytłaczające formalności, spora konkurencja, surowe komisje… Czy rzeczywiście tak jest?

Przedstawiamy mgr. inż. Jędrzeja Drozdowicza, Doktoranta naszego Wydziału, który przed paroma dniami otrzymał decyzję o przyznaniu grantu PRELUDIUM z Narodowego Centrum Nauki. Uzyskał jedną z najwyższych kwot, jaką przyznało NCN w ramach panelu ST7! Tytuł jego projektu brzmi: Trójwymiarowe obrazowanie radarowe z syntetyczną aperturą wykorzystujące optymalizowaną, złożoną trajektorię ruchu nośnika radaru. Realizacja potrwa trzy lata. Był to jego pierwszy wniosek o grant i pierwszy sukces. Prosimy więc Pana Jędrzeja o kilka wskazówek i tworzymy podręczne "grantowe vademecum"!

 

Nie ma wątpliwości – tylko topowy temat lub obiecująca nisza przekonają komisję. Jeśli już mamy ciekawy i innowacyjny projekt możemy wybrać odpowiedni grant. A gdzie ich szukać? Tu Pan Jędrzej podpowiada: Przy tematach technicznych – a takie interesują Studentów naszego Wydziału – polecane są granty z NCBiR, ponieważ NCN wspiera badania podstawowe. Trzeba mieć pewność, że jest się jego adresatem – młodym naukowcom trudno będzie rywalizować z doktorami i doktorami habilitowanymi! Dofinansowania z NCN i NCBiR skierowane są głównie do doktorantów i doktorów. Studentom wcześniejszych lat polecamy np. Diamentowy Grant (MNiSW), Stypendia Ministra czy Stypendia Pomostowe, aby zbierali doświadczenie (ZOBACZ PRZEWODNIK PO GRANTACH I STYPENDIACH!) Warto też śledzić aktualną ofertę grantową prywatnych firm z interesującej nas branży. W sieci odnajdziemy również wirtualną wyszukiwarkę stypendiów! Portal Moje Stypendium to ogromna baza wiedzy na temat aktualnych ofert stypendiów, konkursów i staży!

 

Sam wniosek wymaga dużego nakładu pracy. Musi być dopracowany do najdrobniejszego szczegółu. Tutaj mogłem liczyć na wsparcie merytoryczne mojego Promotora dr. hab. inż. Piotra Samczyńskiego i kierownika Zespołu Technik Radiolokacyjnych prof. Krzysztofa Kulpy – podkreśla p. Jędrzej – zarówno Promotor jak i cały Zespół doradzali i pomagali w pracy nad wnioskiem. Kolega z Zespoł, mgr inż. Piotr Krysik, który już wcześniej otrzymał grant, dzielił się ze mną swoim doświadczeniem i udzielał cennych wskazówek.

(na zdjęciu mgr inż. Jędrzej Drozdowicz)

 

A pracy było sporo. Drugi etap konkursu wymagał stworzenia 15 stron w języku angielskim. Mamy więc tylko i aż 15 stron, aby wyróżnić się czymś szczególnym na tle innych i przekonać komisję, że właśnie naszemu pomysłowi należy się dofinansowanie. Inne praktyczne porady na temat planowania projektów i  pisania wniosków o granty można znaleźć w publikacji Jacoba Kraicera pt. Arts of Grantsmanship. Według autora, napisanie wniosku o grant, który odniesie sukces jest sztuką. Zachęcamy do zapoznania się z tą PUBLIKACJĄ!

Jaką radę otrzymamy tutaj od p. Jędrzeja, który posiadł tę sztukę? Istotny jest przemyślany i konkretny kosztorys – podkreśla zdobywca grantu –  Do realizacji mojego projektu potrzebny jest szybki komputer obliczeniowy, tak więc w kosztorysie podaję konkretny model, parametry i cenę. Tak samo w przypadku konferencji za granicą, na które można pojechać w ramach grantu – wtedy podajemy cenę biletów i hoteli.

Boimy się formalności. Pan Jędrzej przekonuje, że niepotrzebnie! Wbrew pozorom nie jest ich dużo i przy dobrej organizacji można złożyć wniosek bardzo szybko. Jaką drogę przebył wniosek mgr. inż. Jędrzeja Drozdowicza? Na początku musiałem uzyskać zgodę i podpis opiekuna naukowego na gotowym wniosku. Część finansową musi podpisać Księgowość, następnie podpisuje Dyrektor Instytutu, Dziekan, aby w końcu Biuro ds. Nauki mogło przekazać wniosek do Rektora. A jeśli ktoś chce uniknąć biegania od pokoju do pokoju? Można skorzystać z Poczty Politechniki! Trwa to wtedy 2 tygodnie i nie wymaga naszego udziału.

 

Kiedy nasz wniosek odniesie sukces otwierają się przed nami nowe perspektywy. Jakie? Pan Jędrzej nie ma tu wątpliwości: Każdy dobry projekt wzbogaca naukę! A jeśli chodzi o naszą pracę naukową – zdobywamy doświadczenie, tworzymy publikacje, które liczą się do naszego dorobku i otwieramy przed sobą furtki do zdobycia kolejnych grantów. Teraz będę celował w grant Lider lub Symfonia. 

 

Panu Jędrzejowi Drozdowiczowi życzymy wielu sukcesów w drodze po kolejne granty. A naszym Studentom, Młodym Naukowcom i Pracownikom Naukowym polecamy zakładkę Zewnętrzne Konkursy Grantowe dostępne po zalogowaniu się do sekcji MOJA ELKA, gdzie na bieżąco aktualizujemy informacje o dostępnych ofertach grantowych!