Ćwiczenia NATO Science and Technology Organistion pod kryptonimem APART-GAS

W dniach 2.09-12.09.2019 r. na poligonie w Dąbkach koło Darłowa, odbyły się ćwiczenia NATO Science and Technology Organization pod kryptonimem APART-GAS 2019. Wzięło w nich udział 70 osób z 9 krajów NATO i Szwajcarii. Ćwiczenia były organizowane przez dwie grupy robocze NATO STO:

• NATO STO SET-242 Passive Coherent Locators on Mobile Platforms - kierowaną przez prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Kulpę (ISE WEiTI PW),
  • NATO STO SET-258 DMPAR Deployment and Assessment in Military Scenario - kierowaną przez
    dr. hab. inż Piotra Samczynskiego, prof. uczelni (ISE WEiTI PW)

Polska jest pionierem we wdrażaniu tak zwanej radiolokacji pasywnej. Naukowcy z naszego wydziału, PIT-Radwar oraz wojskowi zaprezentowali swoje osiągnięcia podczas ćwiczeń APART GAS. Chodzi o to, by zapoznać wojskowych z możliwościami, które dają współczesne technologie.

- Tak, jak to określili nasi naukowcy, żeby lepiej wykorzystać jakąś technologię, również do celów militarnych, trzeba ją zrozumieć. Dlatego we współpracy z uczelniami, z przemysłem, a pod egidą NATO zdecydowano o realizacji tego przedsięwzięcia — powiedział ppłk Paweł Zygmunt z Zarządu Wojsk Radiotechnicznych.

W ramach ćwiczeń po raz pierwszy zaprezentowano prototyp polskiego radaru PET PCL, wykorzystującego technologię radiolokacji pasywnej. Oznacza to, że urządzenie, aby namierzyć obiekt, nie emituje fal elektromagnetycznych, ale wykorzystuje te emitowane przez nadajniki radiowe, telewizyjne bądź telefonii komórkowej.

- Podstawową zaletą tego systemu jest to, że jest on cichy, tzn. na podstawie promieniowania nie można zlokalizować tego systemu, tak jak systemu aktywnego radaru, więc jest to bardzo istotne z punktu widzenia zastosowań wojskowych, bo radar jest po prostu niewykrywalny — powiedział dr hab. inż. Mateusz Malanowski, prof. uczelni (ISE WEiTI PW)

Taki radar ma też o wiele większy zasięg, aniżeli tradycyjne, bo może prowadzić namiar z odległości nawet kilkuset kilometrów.

- Jest w stanie dużo precyzyjniej wykrywać i śledzić obiekty — powiedział prof. dr hab. inż. Krzysztof Kulpa.

Dzieło naukowców z naszego wydziału oraz PIT-RADWAR to pierwszy taki prototyp w krajach NATO. Choć pionierami technologii radarów pasywnych byli Amerykanie, to obecnie polskie rozwiązania są najbardziej zaawansowane.

- Obecnie dwie grupy NATO, które pracują nad rozwojem tej technologii, pracują pod polskim przewodnictwem — powiedział dr hab. inż. Piotr Samczyński, prof. uczelni.

Teraz radar czeka na oficjalną certyfikację. Kiedy uzyska wszystkie niezbędne atesty, wejdzie do produkcji i na wyposażenie Wojska Polskiego oraz być może innych krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Zapraszamy do obejrzenia filmów z wydarzenia film_1 i film_2 i do lektury artykułu opublikowanego na portalu Defence24 artykuł.

(Źródło: materiały filmowe TVP Szczecin, www.defence24.pl)