Aktualności

Michał Hałoń - doktorant z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych - z nagrodą w konkursie Make IT ROS!

W rywalizacji Make IT ROS! opis autonomii łazika marsjańskiego Sirius zgłoszony przez Michała Hałonia został uznany za najlepszy. To świetny prognostyk przed zbliżającymi się zawodami z serii #ERC2020 (European Rover Challenge) .

Make it ROS

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykazać się wiedzą dotyczącą oprogramowania ROS ( Robot Operating System ) oraz zaproponować wykorzystanie tej platformy w projekcie studenckim. Michał Hałoń,
który w Studenckim Kole Astronautycznym (SKA) odpowiada za kwestie autonomii robota Sirius , szczegółowo opisał zastosowanie ROS w pracach nad łazikiem przygotowywanym właśnie do zdalnych zawodów European Rover Challenge .

(...) Skupiamy się na opracowaniu systemu autonomicznej nawigacji łazika po terenie zawodów
oraz przygotowaniu do operowania ramieniem robotycznym na panelu z przełącznikami. Przed nami także zadanie polegające na przeszukaniu terenu zawodów w celu znalezienia obiektów interesujących pod kątem dalszych badań i analiz  (...) tłumaczy laureat konkursu.

Zbliżająca się edycja ERC odbędzie się w formie zdalnej, dlatego zespół SKA nie będzie sterował własnym łazikiem, a robotem mobilnym zapewnionym przez organizatorów.
(...) Musimy dostosować systemy dedykowane dla naszego łazika na potrzeby wykorzystania w nowym robocie. Planujemy, że system autonomicznej nawigacji opracowany przez nasz zespół będzie wykorzystywał m.in. kompaktowe głębokie sieci neuronowe do rozpoznawania markerów umieszczonych na terenie zawodów, a także kamerę głębi do wykrywania przeszkód na trasie łazika  (...)
dodaje nasz doktorant. Orientację łazika w przestrzeni ma wspomóc wykorzystanie akcelerometrów oraz żyroskopów.

Michał Hałoń należy do  Studenckiego Koła Astronautycznego  działającego przy  Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW