Otwarcie Szanghajsko-Warszawskiego Laboratorium Sztucznej Inteligencji!

Rozwój algorytmów sztucznej inteligencji oraz zastosowanie ich do analizy danych to główne zadania Szanghajsko-Warszawskiego Laboratorium Sztucznej Inteligencji, które powstało na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Otwarcie Laboratorium miało miejsce 9 września br.
W uroczystości poprowadzonej przez prof. dr hab. inż. Jana Szmidta, Rektora Politechniki Warszawskiej udział wzięli:

• Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce LIU Guangyuan
  • Konsul do Spraw Nauki, Technologii i Edukacji JIANG Sudong
  • delegacja chińska pod przewodnictwem Zastępcy Dyrektora The Administrative Center of Shanghai R&D Public Service Platform ZHU Yue.
  • prof. dr hab. Rajmund Bacewicz, Prorektor ds. Nauki
  • prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba, Dziekan Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych
  • prof. dr hab. inż. Cezary Zieliński, Prodziekan Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych
  • dr hab. inż. Jarosław Arabas prof. uczelni, Dyrektor Instytutu Informatyki
  • dr hab. inż. Robert Nowak, Kierownik Zakładu Sztucznej Inteligencji i nowo powstałego Laboratorium.

W ramach projektu Nowy jedwabny szlak, Shanghai Science & Technology Innovation Resources Data Center oraz Instytut Informatyki Politechniki Warszawskiej podpisały w lutym 2019 roku list intencyjny, który powołał Szanghajsko-Warszawskie Laboratorium Sztucznej Inteligencji.
Ma ono dwie siedziby - na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oraz w Szanghaju.

W Laboratorium prowadzone będą prace związane z rozwojem algorytmów sztucznej inteligencji
oraz ich wykorzystywaniem do analizy danych. Planowane jest szczególne skupienie się na:

1. analizie sekwencji biologicznych, w szczególności DNA
  2. analizie danych tekstowych: publikacji, patentów, informacji z sieci społecznościowych
  3. analizie danych medycznych, w szczególności danych obrazowych
  4. analizie danych finansowych.

Po uroczystości goście i reprezentanci Politechniki Warszawskiej wzięli udział w seminarium - wyniki badań zespołu z Szanghaju zaprezentowała Pani WANG Qian, zostały również wygłoszone referaty:

• General comments on AI Status - prof. Mieczysław Muraszkiewicz
  • Scoring scientist using knowledge databases - prof. Henryk Rybiński
  • Heuristics algorithms - prof. Jarosław Arabas
  • Computer Vision - dr Tomasz Trzciński
  • Scalable approaches to dynamic and bi-level optimization problems - prof. Jacek Mańdziuk
  • Applications of artificial intelligence in robotics - prof. Cezary Zieliński
  • Scalable solutions for genomic data analysis - dr Tomasz Gambin
  • Artificial Intelligence and New Silk Road - dr Paweł Wawrzyński.

Wyniki wspólnych prac przedstawili także przedstawiciele firm współpracujących z Wydziałem:

• prezes Aspartus sp z o.o., Adam Smółkowski - algorytmy sztucznej inteligencji do przewidywania decyzji klienta w procesie likwidacji szkód w ubezpieczeniach motoryzacyjnych
  • Prezes Milton-Essex SA, dr Jacek Stępień - nowe urządzenie do diagnozy skórnych odczynów alergicznych na podstawie analizy obrazów
  • prezes SAGES, dr Jakub Koperwas - infrastrukturę do stosowania narzędzi chmurowych w projektach typu OpenScience.

Podczas spotkania roboczego, jakie towarzyszyło oficjalnej części uroczystości, omówiono zagadnienia związane z analizą danych tekstowych, publikacji i patentów do wspierania zarządzania talentami, które to zadania są realizowane w laboratorium od marca br. Przedmiotem rozważań były również przyszłe projekty dotyczące analizy sekwencji DNA, analizy obrazów medycznych oraz danych finansowych.