Wystawa kalkulatorów na WEiTI

W dniu 25 października 2018 r. miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy kalkulatorów należących do śp. dr. inż. Andrzeja Lewandowskiego – absolwenta naszego Wydziału.

Kolekcja ofiarowana została przez żonę – panią dr inż. Hannę Lewandowską – składa się z ok. 40 kalkulatorów do obliczeń naukowych oraz finansowych;  jest także wzbogacona o publikacje na temat historii kalkulatorów i instrukcje posługiwania się tymi urządzeniami. Najstarsze kalkulatory pochodzą z lat 80-tych.

Granatowa wstęga została przecięta przez Dziekana Wydziału Krzysztofa Zarembę i przez panią Lewandowską. W uroczystości wziął udział także brat dr. inż. Lewandowskiego, inni dziekani oraz zaproszeni goście.

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia tej wystawy. Znajduje się ona w holu w nowych skrzydłach na poziomie -1 (Gmachu Elektroniki ul. Nowowiejska 15/19).

ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA >>GALERII ZDJĘĆ Z WYDARZENIA!

Andrzej Lewandowski urodził się w Warszawie w 1946 r. Studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej ukończył w 1970 r. Następnie został zatrudniony w Instytucie Automatyki PW, gdzie u prof. Andrzeja Wierzbickiego w 1974 r. napisał pracę doktorską dotyczącą symulacji oraz optymalizacji transportu gazu w gazociągach. Do 1985 r. pełnił funkcję dyrektora Instytutu Automatyki do spraw dydaktycznych.

W 1985 r. został kierownikiem projektu „Metodologia analizy decyzji” w Międzynarodowym Instytucie Stosowanej Analizy Systemów (International Institute for Applied Systems Analysis) w Laxenburgu k. Wiednia. Stworzył sieć naukowców w kilkunastu krajach, z którymi stworzył m.in. oprogramowanie oparte na nowatorskiej metodologii DIDAS (Dynamic Interactive Decision Analysis and Support System).

Na początku lat 90. Dr Lewandowski wyjechał do USA wraz z żoną  dr Hanną Lewandowską, absolwentką Wydziału Elektroniki PW. Współpracował między innymi z Wayne State University w Detroit (tematyka transportu gazu), z Temple University w Filadelfii (zagadnienie optymalizacji procesów transportowych dla przemysłu olejowego), w National Oceanic and Atmospheric Administration w Seattle (analiza skutków wypadków ekologicznych) w zakładach Forda w Detroit oraz w Milwaukee School of Engineering. Był członkiem Pipeline Simulation Interest Group, wykonywał prace dla ANR Pipeline Company.

Stworzył też program modelujący rozwój choroby nowotworowej. Utrzymywał kontakt z Polską i był członkiem rady naukowej warszawskiego Instytutu Maszyn Matematycznych. Zmarł 23 listopada 2016 roku w USA. Jego prochy pochowano w Polsce na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

Z inicjatywy żony Hanny Lewandowskiej Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych otrzymał kolekcję około czterdziestu kalkulatorów naukowych. Kalkulatory były w pracach dr. Lewandowskiego bardzo ważne, programował je i używał do ostatnich dni życia.