"Naukowcy chcą zapobiec urazom u piłkarek" - badanie prawidłowości postawy sportowców przy użyciu bezkontaktowych metod pomiarów wykorzystujących zasady fotogrametrii

W serwisie naukawpolsce.pap.pl ukazał się artykuł poświęcony pracom badawczym nad profilaktyką przeciążeń kręgosłupa podczas cyklu treningowego piłkarek.

Zespół badawczy - zrzeszający najlepszych specjalistów ze swojej dziedziny, w skład którego wchodzą dr inż. Marek Sutkowski
i dr inż. Sławomir Paśko z Politechniki Warszawskiej, dr Beata Żuk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dr inż. Tomasz Grudniewski z Państwowej Szkoły wyższej w Białej Podlaskiej
od 2016 roku prowadzi unikatowe badania postawy młodych kobiet uprawiających piłkę nożną.

W badaniach wykorzystywane są bezkontaktowe metody pomiarów optycznych wykorzystujących zasady fotogrametrii. Dzięki tej metodzie możliwe jest badanie wpływu obciążeń związanych
z uprawianiem sportu i prawidłowością postawy sportowców.
Indywidualna ocena postawy kobiet uprawiających sport pozwala na analizę wpływu obciążenia treningowego na kondycję i rozwój organizmu. Analiza parametrów postawy ciała jest konieczna,
aby ocenić zmiany postawy u zawodników, ujawnić błędy postawy, indywidualne wzorce kompensacji, a w konsekwencji wprowadzić czynności mogące zapobiec urazom. Występujące u młodych kobiet trenujących piłkę nożną asymetrie ciała mogą być spowodowane przez jednostronne obciążenia treningowe, pozycję na boisku lub przez preferowaną kończynę dolną. Na tej podstawie możliwe jest precyzyjne określenie zestawu ćwiczeń mających na celu zmniejszenie nierównowagi mięśniowo-powięziowej w układzie mięśniowo-kostnym.

Badania postawy kobiet czynnie uprawiających piłkę nożną są prowadzone przy udziale zawodniczek polskiej Ekstraligi Kobiet z zespołu AZS PSW Biała Podlaska. Jest to unikatowe przedsięwzięcie w skali kraju i Unii Europejskiej, a dzięki uzyskanym wynikom możliwe jest wprowadzenie do cyklu treningowego nowoczesnego narzędzia oceny jakości zdrowia zawodniczek.

Najnowsze wyniki badań zespołu zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Scientific Reports:
Żuk B., Sutkowski M., Paśko S., Grudniewski T., Posture correctness of young female soccer players, Nature Scientific Reports 2019 9:11179, doi: 10.1038/s41598-019-47619-1; https://rdcu.be/bMGEs

(Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl)