National Academy of Sciences of Belarus

Umowa z Białoruską Narodową Akademią Nauk powstała w wyniku prac obustronnych prowadzonych w ciągu ostatnich dwóch lat. Kiedy okazało się, że jak dotąd nie udało się skutecznie połączyć bezpośrednio elementów optoelektronicznych z antenami prof. E. Jaszczyszyn ze swoim Zespołem w ramach 6 Programu Ramowego „NoE ACE – Antena Centrum of Excelence” wraz z partnerem białoruskim postanowił sprostać temu zadaniu. Białoruska Narodowa Akademia Nauk także otrzymała fundusze na badania w zakresie „fotonic antena” („antena fotoniczna, optoelektroniczna”) i w efekcie wspólnych prac powstało kilka działających bardzo obiecujących rozwiązań. 

W Polsce nie ma innych ośrodków zajmujących się zagadnieniami połączenia optyki z techniką antenową dla systemów „radio-over-fiber”, zaś w Europie analogiczne badania są prowadzone bardzo intensywnie w Niemczech i w Wielkiej Brytanii. Nie wszystkie centra badawcze dysponują bowiem odpowiednim zapleczem zarówno z zakresu optoelektroniki i radioelektroniki.

 Transmisja radiowo-światłowodowa wymaga komponentów, które wygenerują sygnał optyczny i zmodulują go sygnałem RF (sygnałem w paśmie radiowym), a następnie odbiorą sygnał optyczny, dokonają konwersji optoelektronicznej i wyemitują go w eter oraz dokonają transmisji w stronę przeciwną. Bezpośrednio na styku systemu optycznego oraz bezprzewodowego, w tradycyjnych systemach radiowo-światłowodowych, pracują anteny mikrofalowe, które zasilane są przez kabel RF. Sygnał odbierany przez antenę kierowany jest do modułu lasera, a sygnał transmitowany dostarczany jest do anteny z modułu fotodektora.

Celem wspólnego projektu jest opracowanie oraz wykonanie anten fotonicznych nadawczych oraz odbiorczych. Projektowane anteny mają dawać możliwość współpracy z różnymi standardami bezprzewodowymi. Rozważane będzie opracowanie sieci radiowo-światłowodowych zdolnych do transmisji danych w sieciach lokalnych WLAN, metropolitarnych WiMAX, czy nawet UWB.

Kontakt: Yevhen Yashchyshyn - E.Jaszczyszyn@ire.pw.edu.pl