Badania i nauka

A’RENT dla cyfrowych dzieł sztuki

Twórcy aplikacji A'RENT

Nowe rozwiązanie dla wynajmu cyfrowych dzieł sztuki opracowali polscy i amerykańscy studenci w ramach sieci akademickiej SUGAR.

Studenci Politechniki Warszawskiej:

  • Julia Kirylczuk (Wydział Chemiczny PW), 
  • Małgorzata Kurcjusz (Wydział Architektury PW), 
  • Jan Prugarewicz (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych PW),

wraz ze studentami z San Francisco State University: Abby Hadidian, Gelvin Escueta, Alex Chau, przy udziale ekspertów Ripple, amerykańskiej firmy technologicznej z branży blockchain, opracowali wsparcie dla uczciwej komercjalizacji dzieł sztuki. Zespół stworzył koncepcję i rozwiązanie technologiczne dla wynajmu cyfrowych dzieł sztuki – aplikację A’RENT. Może być ona również wykorzystywana do typowych operacji handlowych, związanych ze zmianą właściciela.

„Największym wyzwaniem w naszym projekcie było rozwiązanie kwestii tymczasowego nadania praw do danego dzieła” – tłumaczy Jan Prugarewicz, student specjalności II st. Inteligentne Systemy na kierunku Informatyki WEiTI PW, współtwórca aplikacji A’RENT – ”w naszym zespole zdecydowaliśmy się na wykorzystanie technologii XRP, która na tle innych technologii blockchainowych charakteryzuje się niskimi kosztami transakcji (około 0,004$/transakcję), szybkością (około 3 transakcji na sekundę) oraz dobrą skalowalnością".

Aplikacja mobilna AREN’T pozwala kolekcjonerom tworzenie własnych galerii zgodnie z hasłem zespołu twórców „Become a curator of your own art galleries”. Twórcy w prosty sposób prowadzeni przez aplikację, nie muszą nawet zakładać portfeli cyfrowych, czy analizować kwestii prawnych wynajmu, aby udostępnić dzieło na swoich warunkach, zgodnie z drugim hasłem „Stay in control of your artwork”. Za rozwiązaniem stoi również wstępny model biznesowy definiujący poziomy dostępu, w szczególności umożliwiający wynajem na wyłączność lub w sposób współdzielony.

Projekt został zrealizowany w ramach programu sieci akademickiej SUGAR koordynowanego od kilku lat przez dr hab. inż. Mariusza Kaletę (WEiTI PW).

„Dzięki programowi sieci akademickiej SUGAR polscy studenci mieli unikatową możliwość nawiązania owocnej międzynarodowej współpracy i podjęcia ambitnego wyzwania. Zaproponowane rozwiązanie przedstawili w czerwcu br. podczas Sugar Expo w San Francisco oraz przed najważniejszymi przedstawicielami firm takich jak Apple czy Ripple” – dodaje prof. Mariusz Kaleta z Instytutu Automatyki i Informatyki Stosowanej WEiTI PW, koordynator programu SUGAR w Polsce – „to cała metodyka kreowania innowacji, stanowiącej dziś o przewadze konkurencyjnej studentów, naukowców, uczelni, miast jak i całych państw”.

SUGAR to unikatowa metodyka kreowania innowacji. W pierwszym kroku polega na zbadaniu potrzeb potencjalnych użytkowników, w tym przeprowadzenie szeregu wywiadów, ankiet, analizy trendów. Jak zaobserwował zespół, który stworzył aplikację A’RENT, jednym z ważnych trendów w ostatnim czasie było zrewolucjonizowanie koncepcji posiadania dzieł sztuki oparciu o technologię niewymienialnych tokenów NFT (ang. non-fungible token). Badania pokazały jednak, że niesie to jednak ze sobą ogromną barierę kosztową (wysokie ceny dzieł, jak również koszty tzw. mintowania NFT), ale również technologiczną (technologia trudna dla artystów, kolekcjonerów) i psychologiczną (negatywne nastawienie do kryptowalut). Nakreślenie sylwetek potencjalnych użytkowników zwróciło jednocześnie uwagę na kwestie, które zapewne pozostałyby nieoczywiste w tradycyjnym projektowaniu inżynierskim, np. potrzebę poczucia wolności twórców, ale również kontroli nad historią dzieła po jego pierwszej sprzedaży. Drugim ważnym trendem, który wpłynął na końcowy pomysł, to ekonomia współdzielenia (ang. sharing economy). Pewnie nie każdy z nas może pozwolić sobie na zakup, ale większość może doświadczyć prowadzenia amborgini. Dzięki Airbnb możemy spędzić noc w rezydencji, a Netflix i Spotify pozwala nam się cieszyć ogromną kolekcją utworów bez ich faktycznego posiadania. Czemu więc nie zastosować tego do cyfrowych dzieł sztuki?

Więcej informacji: Mariusz Kaleta