Badania i nauka

Aktualności

Zaproszenie na studia podyplomowe „Głębokie Sieci Neuronowe – zastosowania w mediach cyfrowych”

Zaproszenie na podyplomowe studia "Głębokie Sieci Neuronowe – zastosowania w mediach cyfrowych".

Do 15 września br trwa rekrutacja na jedyne w kraju podyplomowe studia "Głębokie Sieci Neuronowe – zastosowania w mediach cyfrowych".

Pierwszy doktorat wdrożeniowy na naszym Wydziale

Grafika przedstawiająca system Mixway

Dr inż. Grzegorz Siewruk zaprojektował i wybudował system Mixeway znacząco poprawiający bezpieczeństwo aplikacji działających w infrastrukturze operatorów telekomunikacyjnych. 

Laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej już otwarte

Otwarcie laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych

Politechnika Warszawska otworzyła laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych na lotnisku w Przasnyszu. To unikalne w skali kraju i Europy miejsce, gdzie prowadzone są badania nad bezzałogowymi statkami powietrznymi oraz technologiami radarowymi.

Sztuczna inteligencja na froncie walki z dezinformacją

Algorytmy sztucznej inteligencji są skuteczną bronią w walce z fake newsami

Czy wreszcie media społecznościowe staną się źródłem tylko prawdziwych informacji? Na straży prawdy w wirtualnym świecie staną naukowcy. W ramach międzynarodowego projektu DISSIMILAR budują algorytmy wykorzystujące sztuczną inteligencję, które będą stanowić tamę przed zalewem fake newsów.

Sztuczna inteligencja pomoże odczytywać testy skórne

Rozwiązanie SkinLogic usprawni wykonywanie testów skórnych

Osoby z objawami alergii mogą odetchnąć — dzięki rozwiązaniu diagnostycznemu SkinLogic współtworzonemu przez zespół naukowców z naszego Wydziału możliwe będzie sprawniejsze przeprowadzanie skórnych testów alergicznych i otrzymywanie bardziej wiarygodnych wyników.

Transmisja światłem to impuls do dalszego rozwoju internetu

Bezprzewodowa transmisja z wykorzystaniem światła przyczyni się do dalszego rozwoju internetu. Dzięki wykorzystaniu jej zawansowanych technik możliwe jest uzyskanie przepływności znacznie przekraczających możliwości dzisiejszego WiFi.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna widziana z Pałacu Kultury i Nauki

Nasi naukowcy, jako jedni z pierwszych na świecie, opracowali koncepcję obserwacji obiektów kosmicznych bez użycia specjalizowanych nadajników. 

Sztuczna inteligencja zadba o bezpieczeństwo w więzieniach

Nasi naukowcy pracują nad narzędziem do wykrywania zachowań niepożądanych wśród osób przebywających w aresztach śledczych i zakładach karnych. Rozwiązanie ma bazować na specjalnie zaprojektowanych algorytmach automatycznej detekcji i predykcji zdarzeń.

Strażacy i strażnicy pożarów lasów łączą siły

W ramach programu Horyzont 2020, 49 międzynarodowych instytucji, rozpoczyna projekt SILVANUS o wartości 23 mln euro. Nasi eksperci wspomogą opracowanie platformy pozwalającej na efektywne zarządzanie całą gospodarką leśną w skali globalnej.

NeurIPS z naszym udziałem!

6.12.2021, rozpoczyna się największa i najważniejsza na świecie konferencja naukowa dotycząca sztucznej inteligencji, sieci neuronowych i uczenia maszynowego – „NeurIPS”. 

Polskie rezonatory pomiarowe podbijają świat

O nasze urządzenia rywalizują najpotężniejsze światowe koncerny i czołowe instytucje naukowe. Japonia, Korea Południowa, Chiny, Ameryka ustawiają się w kolejce po najdokładniejsze na rynku systemy pomiarowe. 

Jesteśmy wśród najczęściej cytowanych naukowców

Aż 17 naszych naukowców z znalazło się w prestiżowym rankingu World’s TOP 2% Scientists 2020, przygotowanym przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier.

Fotonika w rewolucji technologicznej XXI wieku

Infrastruktura komputera kwantowego oraz układy fotoniki scalonej pomogą m.in. w rozwijaniu polskiej myśli wojskowej. Zespoły ekspertów naszego Wydziału, pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Krzysztofa Poźniaka i dr hab. inż. Ryszarda Piramidowicza, prof. uczelni, przedstawiły rezultaty dotychczasowych badań podczas największego wydarzenia dotyczącego optoelektroniki w Europie Środkowo-Wschodniej.

To nie fejk! To prawdziwy news!

Nasi naukowcy wspólnie z zespołami z Japonii i Hiszpanii rozpoczynają walkę z fake newsami w mediach społecznościowych.

Nasze prace wykonane w CERN

Eksperyment ALICE

Jak skutecznie nauczyć największą maszynę na świecie? Nasi inżynierowie podjęli się tego olbrzymiego wyzwania! Zaczynamy szkolić ALICE – jedno z gigantycznych urządzeń pracujących w CERN.

Pomagamy służbom zachować łączność w ekstremalnych warunkach

Mobilny Punkt Infrastruktury Teleinformatycznej (MPDiT)

Opracowaliśmy koncepcję i wybudowaliśmy prototyp Mobilnego Punkty Infrastruktury Teleinformatycznej (MPDiT).

Jak sztuczna inteligencja pomoże w zapobieganiu przedwczesnym porodom, czyli zastosowanie AI w diagnostyce

Schemat rozwiązania, nad którym pracują naukowcy

Nad rozwiązaniem pracuje zespół naukowców związanych z Wydziałem Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem dr. hab. inż. Tomasza Trzcińskiego.

Znamy wyniki konkursów na granty badawcze, ogłoszonych przez Centra Badawcze POB

W pierwszych konkursach organizowanych w ramach projektu IDUB o finansowanie grantów badawczych, zostało zgłoszonych 260 wniosków. Naukowcy z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych uzyskali finansowanie 21 wniosków złożonych w 6 konkursach: BIOTECHMED-1, Technologie Materiałowe-1, FOTECH-1, FWEiTE-1, SzIR-1, CyberiADa-1. 

Artykuł w czasopiśmie Nature Photonics – Europejski Laser Rentgenowski osiągnął pełną wydajność generacji promieniowania

Nature Photonics

Zespół konstruktorów i użytkowników międzynarodowej infrastruktury badawczej o nazwie Europejski Laser Rentgenowski (ang. European X-ray Free-Electron Laser), w skrócie European XFEL, opublikował w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature Photonics raport na temat pierwszych wyników działania tego urządzenia. Wśród autorów jest grupa Polaków, w tym zespół z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW kierowany przez dr hab. inż. Krzysztofa Czubę - obok niego współautorem jest mgr inż. Dominik Sikora.

Huawei Polska i Politechnika Warszawska podpisały porozumienie o współpracy

Huawei Polska i Politechnika Warszawska podpisały porozumienie o współpracy. Strony deklarują wymianę doświadczeń oraz wspólne działania w zakresie rozwoju Sztucznej Inteligencji. Partnerstwo z tak istotną uczelnią wyższą to kontynuacja działań na rzecz rozwoju polskiej nauki.