15-lecie UCBOiB PW

Celem UCBOiB jest koordynowanie działań związanych z tym obszarem badań i wdrożeń. Centrum jest również miejscem spotkań, dyskusji i wymiany opinii w obszarze Obronności i Bezpieczeństwa. Jest też punktem kontaktowym dla interesariuszy zewnętrznych takich jak MON, MSWiA, SG i przemysł krajowy i zagraniczny.

Dzięki pracy UCBOiB uczelnia ma Koncecję MSWiA, świadectwo Bezpieczeństwa Przemysłowego, system WSK oraz  miejsce spotkań oraz laboratoria mogące pracować z danymi niejawnymi do poziomu NATO SECRET. Uzyskano również potrzebne certyfikaty jak AQAP 2110:2016, AQAP 2210:2015, PN-EN ISO 9001:2015-10.

Ponad 30 naukowców współpracuje z NATO i EDA (European Defece Agency). Na PW zrealizowane zostało wiele projektów EDA i EDF.

Dzięki zaangażowaniu osób związanych z Centrum przychody Politechniki z projektów w  obszarze BiO zwiększyły się o ponad rząd wielkości. Politechnika Warszawska bierze udział w większości krajowych programów obronnych i stanowi cenne zaplecze B+R dla krajowego przemysłu.

Byliśmy wielokrotnie wyróżniani za osiągnięcia w tej dziedzinie - otrzymaliśmy 3 Defendery na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego za osiągnięcia wdrożeniowe oraz dwa  Wyróżnienia Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych (2023 i 2024). Od trzech lat PW ma stoisko na tych targach prezentując nasze rozwiązania dla obronności kraju.

W roku 2024 prof. Krzysztof Kulpa został uhonorowany Medalem von Karmana - najwyższą nagrodą Naukowo-Wdrożeniową NATO. Jest to pierwszy medal von Karmana dla Polaka.

Powstało również Porozumienie Centrów Badawczych Obronności i Bezpieczeństwa Technicznych Uczelni Cywilnych "Jastrząb", której UCBOiB jest członkiem założycielskim. "Jastrząb" powstał by wzmocniać rolę nauki w obszarze BiO.