Aktualności

Nagroda dla inż. Dawida Zakrzewskiego

Dyplom dla inż. Dawida Zakrzewskiego

Praca dyplomowa inżynierska pt. „"Wytwarzanie i badanie właściwości spektralnych i czujnikowych siatek Bragga w światłowodach specjalnych" autorstwa inż. Dawida Zakrzewskiego zrealizowana w naszym instytucie pod kierunkiem dr hab. inż. Tomasza Osucha, prof. uczelni, zwyciężyła w ogólnopolskim Konkursie Superstar 4 Science 2021 pod patronatem IEEE i GovTech Polska w kategorii najbardziej naukowa praca.

Zakres badań realizowanych w ramach pracy inżynierskiej wpisuje się w obszar badawczy Zespołu Światłowodowych Czujników i Systemów Pomiarowych (WEiTI, PW) realizowanych we współpracy z grupą prof. Ryszarda Buczyńskiego (Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski oraz Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki – Sieć Badawcza Łukasiewicz). Badania te dotyczą technologii oraz zastosowań czujnikowych i laserowych siatek Bragga zapisanych w innowacyjnych światłowodach nanostrukturyzowanych o kształtowanych w szerokim zakresie właściwościach propagacyjnych oraz fotoczułości. W pracy wykazano między innymi, że rozkład domieszki fotoczułej w rdzeniu włókna, uzyskany dzięki zastosowaniu technologii nanostrukturyzacji, może w znaczący sposób polepszyć efektywność wytwarzania siatek Bragga oraz polepszyć właściwości czujnikowe siatek.

Przełomowym osiągnięciem w ww. badaniach jest wskazanie nowej metody kształtowania odpowiedzi spektralnych siatek Bragga, poprzez nanostrukturyzację włókien. W ten sposób otwierają się nowe możliwości w zakresie opracowywania periodycznych struktur fotonicznych o innowacyjnych funkcjonalnościach dla metrologii i telekomunikacji światłowodowej.

Rezultaty pracy dyplomowej zostały opublikowane w czasopiśmie Optics Express w artykule pt. „Enhancement of spectral response of Bragg gratings written in nanostructured and multi-stepped optical fibers with radially shaped GeO2 concentration”. Pełna treść artykułu dostępna jest pod adresem: https://opg.optica.org/oe/fulltext.cfm?uri=oe-28-10-14774&id=431405 

Jury Konkursu Superstar 4 Science doceniło najwyższy poziom i wyjątkowe wyniki niniejszej pracy dyplomowej, która wygrała w rywalizacji z najlepszymi pracami z największych 11 uczelni technicznych w Polsce. Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród dla autora pracy oraz promotora miało miejsce na Gali Finałowej Superstar 4 Science 2021 podczas IEEE Day na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej w dniu 27.04.2022.