Aktualności

System pasywnej lokacji PET/PCL zwyciężył w konkursie Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności!

System pasywnej lokacji (SPL) PET/PCL, opracowany przez konsorcjum PIT-RADWAR SA (lider), Politechnikę Warszawską oraz AM Technologies Sp. z o.o. Sp.k. zwyciężył w konkursie Innowacje dla Bezpieczeństwa
i Obronności na najlepsze projekty opisane w katalogu:
Innowacje- Wdrożenia – Bezpieczeństwo – Obronność 2020.

Projekt z ramienia Politechniki Warszawskiej prowadzi dr hab. inż. Mateusz Malanowski, prof. uczelni (Instytut Systemów Elektronicznych, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych).

    
Konkurs, zorganizowany przez portal-mundurowy.pl odbył się pod patronatem honorowym szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Do tegorocznego Konkursu zgłoszonych zostało 48 projektów, w tym 14 realizowanych
przez spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jury Konkursowe, składającego się z przedstawicieli Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz redakcji portal-mundurowy.pl wybrało 4 najlepsze prace oraz przyznało 4 wyróżnienia.

  
System pasywnej lokacji jest innowacyjnym w skali światowej systemem obserwacji przestrzeni powietrznej. Wyzwaniem przy opracowaniu SPL było połączenie dwóch metod detekcji działających
w dotychczasowych rozwiązaniach oddzielnie. Cechą tego systemu jest skrytość jego działania, bowiem nie emituje on żadnego promieniowania w zakresie fal elektromagnetycznych. Projektanci zapewniają, że urządzenie jest w stanie wykryć również obiekty typu stealth (tzw. trudno wykrywalne), co związane jest z multistatycznością systemu i jego bardzo szerokim pasmem odbieranych sygnałów, zarówno w podsystemie PCL jak i PET. Zapewnia ciągłą obserwację przestrzeni oraz rozpoznanie niezależnie od pracy radarów aktywnych, jednocześnie nie emitując żadnych sygnałów przez co jest on niewykrywalny dla wrogich systemów ESM.

Po raz pierwszy z powodzeniem wykorzystano prototyp polskiego radaru systemu pasywnej lokacji podczas ćwiczeń APART GAS 2019 na poligonie w Dąbkach koło Darłowa, z udziałem dziewięciu krajów NATO i Szwajcarii.

Drugi i trzeci etap pracy badawczej, czyli przeprowadzenie badań prototypu (wstępnych, kwalifikacyjnych, rewizji dokumentacji technicznej) właśnie się rozpoczął i trwać będzie jeszcze około jednego roku.

Opracowany przez polskich naukowców i konstruktorów unikalny w świecie system pasywnej radiolokacji PET/PCL może być wykorzystany nie tylko na potrzeby resortu obrony np. w systemie przeciwlotniczej obrony rakietowej Wisła i Narew, ale również m.in. przy kontroli cywilnego ruchu lotniczego.

   
Więcej o konkursie i zwycięskim projekcie można przeczytać na stronie portal-mundurowy.pl.

 

   

   

(Źródło: portal-mundurowy.pl, www.pitradwar.com)