Aktualności

III edycja Projektu Edukacyjnego STEM PW

501 uczniów z 47 szkół z całej Polski rozwiązało testy w ramach I etapu trzeciej edycji Projektu Edukacyjnego STEM PW. Walka o indeksy wybranych kierunków Politechniki Warszawskiej wciąż trwa. Do stolicy zostaną zaproszone osoby, które otrzymały minimum 10 pkt – przed nimi międzyszkolna rywalizacja, a dla towarzyszących im nauczycieli niezwykła integracja.

Trwa trzecie edycja Projektu Edukacyjnego STEM PW organizowanego przez Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (WEiTI PW) wspólnie z XXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Czackiego w Warszawie i Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. W pierwszym etapie, polegającym na rozwiązywaniu zadań testowych w szkołach, wzięło udział 501 uczniów z 47 placówek z całej Polski.

„Biorąc pod uwagę panującą sytuację pandemiczną i obowiązujący reżim sanitarny to naprawdę świetny wynik. Niezmiernie cieszy nas to, że pomimo wielu przeciwności wciąż dużo młodzieży chce rozwijać się w naukach ścisłych, w obszarze Science, Technology, Engineering, Mathematics. Dla nich taki konkurs to naprawdę unikatowa szansa” – podkreśla Małgorzata Biszczuk, nauczyciel informatyki z XXVII LO im. Tadeusza Czackiego, pomysłodawczyni Projektu Edukacyjnego STEM PW – „dzięki naszemu projektowi w zaledwie trzy lata 2479 uczniów rywalizowało o indeksy czołowej uczelni technicznej w kraju – Politechniki Warszawskiej”.

Ze względu na obostrzenia sanitarne oraz różny okres trwania ferii zimowych w województwach organizatorzy Projektu Edukacyjnego STEM PW zdecydowali się przesunąć w czasie termin drugiego etapu. Najprawdopodobniej odbędzie się on na początku marca w Warszawie i zachowa dotychczasowy, unikatowy charakter.

„Podczas gdy uczniowie rozwiązują zadania w naszych salach wykładowych, towarzyszący im nauczyciele biorą udział w niezwykłej integracji i spotkaniach z wyjątkowymi ludźmi. Specjalnie dla kadry przygotowujemy wyjątkowe szkolenia zwiększające efektywność prowadzonej przez nich dydaktyki. Owocem takich spotkań są m.in. nowe kółka zainteresowań, laboratoria w szkołach czy nawet udział w międzynarodowych zmaganiach” – dodaje dr inż. Sławomir Szostak, koordynator Projektu Edukacyjnego STEM PW, na co dzień z-ca dyrektora ds. dydaktycznych Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki WEiTI PW – „nie bez znaczenia jest także wzajemna wymiana doświadczeń i możliwość spojrzenia na cały proces nauczania od ucznia aż po absolwenta”.

Najlepsi uczniowie zostaną zakwalifikowani do trzeciego, praktycznego etapu. W specjalistycznych laboratoriach Politechniki Warszawskiej będą projektować, budować i programować systemy mikroprocesowe. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni indeksami wybranych kierunków Uczelni.

Tegoroczna edycja Projektu Edukacyjnego STEM PW została objęta patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji i Nauki. Partnerami zostali: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Perspektywy, Radio Naukowe, firma Pro Science oraz Wiktor Niedzicki.

Więcej informacji o konkursie: https://stem.pw.edu.pl/