Aktualności

Teatr Wielki dalej pod kierownictwem absolwenta WEiTI PW

Zdjęcie Waldemara Dąbrowskiego

Absolwent Naszego Wydziału mgr inż. Waldemar Dąbrowski otrzymał nominację na Dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej na kolejną kadencję.

Waldemar Dąbrowskiki całe życie zawodowe związał kulturą, zaczynając od prowadzenia klub studenckiego Riviera-Remont w latach 70-tych XXw. W 1982 roku objął dyrekcję Centrum Sztuki Studio w Warszawie, będąc producentem kilkudziesięciu spektakli, zaś w 1984r. współtworzył orkiestrę Sinfonia Varsovia. W 1990r. został Wiceministrem Kultury oraz Szefem Komitetu Kinematografii, przeprowadzając gruntowną reformę polskiej produkcji filmowej. W 2010r. był Przewodniczącym Komitetu Obchodów Roku Chopinowskiego 2010, koordynując działania w Polsce i na świecie, a w 2019r. Pełnomocnikiem ds. organizacji obchodów Roku Stanisława Moniuszki. Jest pomysłodawcą Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, Wakacyjnego Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach oraz sieci regionalnych Towarzystw Zachęty Sztuk Pięknych „Znaki Czasu”. Otrzymał wiele prestiżowych odznaczeń i wyróżnień polskich i zagranicznych.

W latach 1998/2002 i ponownie od 2008r. jest dyrektorem naczelnym Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, w tym czasie wprowadzając na scenę wiele legendarnych już dziś spektakli. Za jego kadencji Teatr został nominowany do nagrody International Opera Award jako „Najlepszy teatr operowy”, a on sam w 2019r. otrzymał nagrodą specjalną w kategorii „Leadership in opera”. W latach 2010/2016 był członkiem zarządu organizacji Opera Europa zrzeszającej ponad 200 scen operowych. Stworzył platformy VOD Teatru, Wielkiego oraz Program Kształcenia Młodych Talentów – Akademię Operową. Doprowadził do zwieńczenia frontonu gmachu Kwadrygą Apollińską, a w przestrzeniach foyer stworzył Galerię Opera do prezentacji są dzieła wybitnych polskich twórców sztuk plastycznych.

W następstwie rosyjskiej agresji na Ukrainę, zainicjował powołanie do życia Ukrainian Freedom Orchestra – złożonej z ukraińskich muzyków żyjących zarówno w swoim kraju jak i na emigracji, która odbyła entuzjastycznie przyjęte światowe tournee.