Aktualności

Prof. Andrzej Strójwąs doktorem honoris causa PW

Prof. Andrzej Strójwąs otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Warszawskiej. To światowej sławy specjalista w dziedzinie statystycznych metod projektowania, kontroli oraz diagnostyki procesu produkcji układów scalonych VLSI/ULSI.

Podczas uroczystości, która odbyła się 24 kwietnia 2023 r., prof. Krzysztof Zaremba, Rektor PW, przypomniał, że godność doktora honorowego Uczelnia nadaje wyłącznie osobom, które nie tylko mają wybitne osiągnięcia naukowe i są w jakiś sposób związane z Politechniką Warszawską, ale także, używając swojej wiedzy i używając techniki, zmieniły świat.

Pan Profesor zajmuje się mikroelektroniką, konstrukcją układów scalonych o wysokim stopniu integracji, a zdajemy sobie sprawę, że elektronika otacza nas wszędzie. Układy scalone znajdziemy praktycznie w każdym urządzeniu, poczynając od nowoczesnych żelazek, po samochody, komputery, telefony – powiedział prof. Krzysztof Zaremba. – Bardzo ważne jest tworzenie metod konstrukcji układów scalonych i Pan Profesor jest właśnie twórcą przełomowych metod projektowania, kontroli, wyszukiwania defektów w takich układach. Metody, które zaproponował prof. Strójwąs, są używane praktycznie we wszystkich światowych firmach, które zajmują się mikroelektroniką. Mogę powiedzieć, że wszyscy korzystamy z osiągnięć Pana Profesora – podkreślił.

Prof. Andrzej Strójwąs ukończył Wydział Elektroniki Politechniki Warszawskiej (obecnie Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych). Rozpoczął pracę jako asystent w Instytucie Technologii Elektronowej PW. W 1979 r. został zaproszony do Carnegie Mellon University na dokończenie studiów doktoranckich. Pod koniec 1981 r. ogłoszono w Polsce stan wojenny, co zdeterminowało pozostanie prof. Strójwąsa w USA. Tam obronił pracę doktorską i na stałe związał się z uczelnią w Pittsburghu. Przez ponad 40 lat pobytu w USA prof. Andrzej Strójwąs utrzymywał ciągły kontakt z Politechniką Warszawską. Wspierał współpracę z uczelnią zarówno poprzez swoją aktywność na PW, jak i otwarcie Carnegie Mellon University dla polskich profesorów i doktorantów.

– Jestem bardzo wdzięczny. Otrzymanie tego wyróżnienia ze swojej Alma Mater to jest naprawdę mój największy sukces w karierze naukowejChciałbym serdecznie podziękować wszystkim swoim profesorom. To wykształcenie, które tutaj otrzymałem, pozwoliło mi na szybki start w Stanach i procentowało w całej mojej karierze naukowej – powiedział bardzo wzruszony nowy doktor honorowy Politechniki Warszawskiej. 

Układy scalone a rozwój sztucznej inteligencji

Prof. Strójwąs wygłosił wykład o roli najnowszych technologii układów ULSI w dobie sztucznej inteligencji i Internetu rzeczy.

– Sztuczna inteligencja będzie odgrywać, już odgrywa, bardzo dużą rolę w naszym codziennym życiu. Ta generatywna ułatwia prace lekarzy, prawników, ale bardzo komplikuje pracę nauczycieli. Może wygenerować bardzo dobre eseje, odrobić prace domowe z matematyki. Niestety nie można jej zawsze wierzyć, dlatego że nie jest w stanie odróżnić fake data od prawdziwych danych – zaznaczył prof. Strójwąs.

Naukowiec podkreślił, że rozwój inteligentnych systemów Internetu wszystkiego jest możliwy tylko dzięki postępowi w technologii VLSI/ULSI – procesach technologicznych, architekturze systemów, trójwymiarowej integracji. – Na szczęście jest pozytywne sprzężenie zwrotne, symbioza systemów sztucznej inteligencji i nowych technologii. To napędza nie tylko nasz przemysł, ale i całą gospodarkę.  Musimy kontynuować wysiłki, żeby poprawić wydajność energetyczną systemów sztucznej inteligencji Internetu wszystkiego – zaapelował.