Badania i nauka

Artykuł dr. hab. Kacpra Gradonia w BMJ

W najnowszym numerze The BMJ (dawniej: The British Medical Journal) ukazał się artykuł dr. hab. Kacpra Gradonia z Zakładu Cyberbezpieczeństwa Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej na temat dezinformacji medycznej amplifikowanej przez technologie AI.
 
Tekst naświetla problem nadużyć nowych technologii (takich jak Generatywna Sztuczna Inteligencja), które coraz częściej wykorzystywane są do tworzenia wysokiej jakości przekonujących treści dezinformacyjnych, które wpływają na bezpieczeństwo powszechne, systemy ochrony zdrowia, decyzje zdrowotne pacjentów, a także naruszają i podważają zaufanie do instytucji demokratycznych i sojuszy międzynarodowych. Powodują one także generalny zanik zaufania i pojęcia prawdy, wzmacniając tym samym podziały społeczne i sprawiając, że ludzie stają się coraz bardziej podatni na manipulację.

W artykule podniesiono temat konieczności wdrażania mechanizmów prewencyjnych przez twórców technologii, omówiono problem ich społecznej odpowiedzialności oraz odniesiono się do kwestii związanych z regulacjami prawnymi i technicznymi dotyczącymi nadużyć technologii (zwłaszcza w kontekście AI).

Gratulujemy!
 
I zapraszamy do lektury tutaj.