Badania i nauka

Konrad Jędrzejewski odebrał nagrodę Best Paper Award

Miło nam poinformować, że dr hab. inż. Konrad Jędrzejewski, prof. uczelni z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych odebrał pierwszą nagrodę Best Paper Award za najlepszy artykuł podczas konferencji radarowej IEEE International Radar Conference 2023 w Sydney. To jedna z największych i najbardziej prestiżowych międzynarodowych konferencji branży radiolokacyjnej, która odbywa się co 5 lat w różnych częściach globu.

Tytuł nagrodzonego artykułu to Passive Multistatic Localization of Space Objects using LOFAR Radio Telescope, a współautorami artykułu są: prof. dr hab. inż. Mateusz Malanowski, mgr inż. Marek Płotka, prof. dr hab. inż. Krzysztof Kulpa z Politechniki Warszawskiej oraz dr Mariusz Pożoga z Centrum Badań Kosmicznych PAN. 

W artykule przedstawiono ostatnie wyniki badań prowadzonych w Instytucie Systemów Elektronicznych Politechniki Warszawskiej we współpracy  z Centrum Badań Kosmicznych PAN, dotyczących pasywnej radiolokacji satelitów poruszających się na niskich orbitach okołoziemskich (ang. Low Earth Orbit, LEO) tj. na wysokościach od 200 do 2000 km nad Ziemią. W przeciwieństwie do klasycznych radarów (aktywnych) systemy radiolokacji pasywnej nie posiadają własnych nadajników i nie emitują fal elektromagnetycznych. Wykorzystują natomiast fale emitowane przez inne nadajniki, nazywane nadajnikami okazjonalnymi, w szczególności nadajniki emitujące sygnały radia lub telewizji albo nadajniki innych radarów. W badaniach tych jako odbiornik fal odbijanych od satelitów wykorzystywany jest wieloantenowy radioteleskop należący do europejskiej sieci radioteleskopów astronomicznych LOFAR (ang. LOw-Frequency ARray for radio astronomy), znajdujący się w Obserwatorium Astrogeodynamicznym Centrum Badań Kosmicznych PAN w Borówcu koło Poznania.

Gratulujemy!