Aktualności

II miejsce w konkursie "Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności 2021"

Projekt SZURAD "Radar szumowy krótkiego zasięgu z elektronicznie sterowaną wiązką do wykrywania i śledzenia pocisków rakietowych ", kierowany przez dr. inż. Łukasza Maślikowskiego (Instytut Systemów Elektronicznych) zdobył ex aequo II miejsce w tegorocznym konkursie "Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności" na najlepsze projekty opisane w katalogu "Innowacje - Wdrożenia – Bezpieczeństwo – Obronność 2021" organizowanym przez portal-mundurowy.pl.
 
 Projekt realizowany był z finansowania NCBR wyłącznie na naszym Wydziale, bez konsorcjantów.
 
 Wyniki prac badawczych dotyczą istotnego w radiolokacji problemu możliwości wykrycia radaru przez przeciwnika i określenia jego przeznaczenia. Odpowiedzią na te wyzwania jest technologia radaru szumowego, który nadaje serie impulsów o pseudolosowym wypełnieniu i obwiedni przy relatywnie niskiej mocy szczytowej i długim czasie ich trwania.
 
 - Urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o wykrywaniu obiektów poruszających się z dużą prędkością, co sprawia, że docelowo może być użyte do obrony przed pociskami rakietowymi bądź ich naprowadzania – wyjaśnia dr inż. Łukasz Maślikowski,
 
 Opracowany demonstrator SZURAD, zaprojektowany do pracy w pasmie L, jest jednym z najbardziej rozwiniętych technologicznie radarów szumowych na świecie. Na razie jest to prototyp. Miejmy nadzieję, że znajdą się środki na doprowadzenie prac rozwojowych do ostatniego etapu gotowości technologii.
 
 Warto zaznaczyć, iż w ubiegłorocznej edycji konkursu wygrał projekt "System Pasywnej Lokalizacji PET/PCL" kierowany po stronie Politechniki Warszawskiej przez dr hab. inż. Mateusza Malanowskiego.

Więcej szczegółów jest na stronie www.

zaś sam katalog jest dostępny na stronie www.