Aktualności

Michał Hałoń - doktorant z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych - z nagrodą w konkursie Make IT ROS!

Michał Hałoń - doktorant z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych - z nagrodą w konkursie Make IT ROS!

  
W rywalizacji Make IT ROS! opis autonomii łazika marsjańskiego Sirius zgłoszony przez Michała Hałonia został uznany za najlepszy. To świetny prognostyk przed zbliżającymi się zawodami z serii #ERC2020 (European Rover Challenge).

Make it ROS

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykazać się wiedzą dotyczącą oprogramowania ROS (Robot Operating System) oraz zaproponować wykorzystanie tej platformy w projekcie studenckim. Michał Hałoń,
który w Studenckim Kole Astronautycznym (SKA) odpowiada za kwestie autonomii robota Sirius, szczegółowo opisał zastosowanie ROS w pracach nad łazikiem przygotowywanym właśnie do zdalnych zawodów European Rover Challenge.

(...) Skupiamy się na opracowaniu systemu autonomicznej nawigacji łazika po terenie zawodów
oraz przygotowaniu do operowania ramieniem robotycznym na panelu z przełącznikami. Przed nami także zadanie polegające na przeszukaniu terenu zawodów w celu znalezienia obiektów interesujących pod kątem dalszych badań i analiz (...) tłumaczy laureat konkursu.

Zbliżająca się edycja ERC odbędzie się w formie zdalnej, dlatego zespół SKA nie będzie sterował własnym łazikiem, a robotem mobilnym zapewnionym przez organizatorów.
(...) Musimy dostosować systemy dedykowane dla naszego łazika na potrzeby wykorzystania w nowym robocie. Planujemy, że system autonomicznej nawigacji opracowany przez nasz zespół będzie wykorzystywał m.in. kompaktowe głębokie sieci neuronowe do rozpoznawania markerów umieszczonych na terenie zawodów, a także kamerę głębi do wykrywania przeszkód na trasie łazika (...)
dodaje nasz doktorant. Orientację łazika w przestrzeni ma wspomóc wykorzystanie akcelerometrów oraz żyroskopów.

Michał Hałoń należy do Studenckiego Koła Astronautycznego działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW