Aktualności

Byliśmy na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego

Stoisko Politechniki Warszawskiej na targach MSPO

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) nasi naukowcy i inżynierowie prezentowali całą gamę rodziny radarów począwszy od rodziny kompaktowych urządzeń XY-SAR, poprzez radar szumowy krótkiego zasięgu SZURAD aż po systemu wsparcia nawigacji NavSAR.

Czy wiesz, że od kilkudziesięciu lat pracujemy dla obronności i bezpieczeństwa kraju? Przełomowe technologie i opatentowane rozwiązania wielokrotnie znalazły już praktyczne zastosowania. Działające w ramach struktur Politechniki Warszawskiej Uczelniane Centrum Badawcze Obronności i Bezpieczeństwa, skupiające ekspertów z 15-tu Wydziałów, zaprezentowało swoje osiągnięcia na podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Szczegóły omówione były podczas seminarium „Uczelnie cywilne dla obronności i bezpieczeństwa kraju”, które odbyły się trzeciego dnia wystawy.

„Podczas seminarium zaprezentowaliśmy m.in. opracowane w Polsce technologie radarowe, w których jesteśmy światowej klasy ekspertami” – podkreśla prof. dr hab. Krzysztof Kulpa, z Instytutu Systemów Elektronicznych WEITI PW, z-ca dyrektora Uczelnianego Centrum Badawczego Obronności i Bezpieczeństwa – „Od ponad 30 lat ściśle współpracujemy z Wojskiem Polskim i przemysłem krajowym w zakresie radiolokacji i większość krajowych wyrobów w tym obszarze wykorzystuje rozwiązania opracowane przez Politechnikę Warszawską. Mamy również ponad 20 lat doświadczenia we współpracy z NATO oraz ponad 10 lat doświadczeń we współpracy z EDA. Na Politechnice Warszawskiej opracowane zostały unikatowe technologie radiolokacji pasywnej i radiolokacji szumowej. W latach 2005-2012 zbudowaliśmy demonstratory radarów pasywnych będące postawą do zaprojektowania systemu PET-PCL, a w zeszłym roku zakończyliśmy testowanie innowacyjnego demonstratora radaru szumowego z elektronicznie sterowaną wiązką SZURAD prezentowanego na targach”.

Innym przykładem opracowanej na naszym Wydziale technologii jest nowatorskie rozwiązanie pozwalające na zwiększenie dokładności nawigowania NavSAR. Opracowane w ramach projektu „Demonstrator systemu wspomagania nawigacji inercyjnej dla rakiet i amunicji precyzyjnej w oparciu o pokładowe zobrazowania powierzchni ziemi z wykorzystaniem technologii SAR” urządzenie pozwala na skuteczne naprowadzanie, w każdych warunkach pogodowych, także podczas występowania zakłóceń satelitarnych sygnałów nawigacyjnych GPS. System charakteryzuje się małym zapotrzebowaniem na moc (poniżej 150 Wat), niewielką masą (5 kg) oraz dokładnością naprowadzania – poniżej 2 metrów. Demonstrator zintegrowany jest w zasobniku, który może być podczepiony do ruchomego nośnika – drona czy samolotu.

Kolejną naszą technologią jest XY-SAR Sensor, najnowocześniejsze rozwiązanie w klasie kompaktowego, zminiaturyzowanego radaru zobrazowania powierzchni ziemi niezależnie od warunków atmosferycznych oraz pory doby i roku. Ten kompaktowy radar z syntetyczną aperturą, działający w paśmie K (24 GHz), pozwala na dokładne rozpoznanie obiektów naziemnych i ich elektroniczne odwzorowanie w przedziale odległości od 20 do 200 m. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie obrazu, który może być przekazany w czasie rzeczywistym i poddany dalszej analizie. Rozwiązanie to gwarantuje bardzo znaczącą rozdzielczość i rozróżnialność obiektów sięgającą nawet 30 cm, co pozwala na szerokie spektrum zastosowań obejmującą m.in. porównanie zmian otoczenia wykorzystywane w rolnictwie czy leśnictwie, budowania elektronicznego zobrazowania obiektów i obszarów w krótkim czasie, które mogą tworzyć mapę do dalszych obróbek 2D, czy planowania przestrzennego, jak również rozpoznania zobrazowania na potrzeby analizy IMINT (ang. Imagery Intelligence) oraz monitoring infrastruktury krytycznej, czy ochrona naziemnych obiektów strategicznych. Cechą wyróżniającą produkt jest jego mały rozmiar oraz niska waga i niski pobór mocy, co umożliwia montaż produktu na niedużym dronie, lub roju dronów oraz zasilanie z baterii.

„Uczestnictwo w prestiżowych targach, jakim jest niewątpliwie Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach to dla nas unikatowa możliwość zaprezentowania opracowanych na Politechnice Warszawskiej technologii szerokiemu gronu odbiorców. Jesteśmy przekonani, że nawiązane tu kontakty szybko zaowocują praktycznymi wdrożeniami” – podkreśla prof. dr hab. inż. Michał Malinowski, dziekan WEITI PW – „oprócz całego spektrum radarów pokazaliśmy również prace związane z przygotowaniem infrastruktury dla pierwszego polskiego komputera kwantowego opartego o pułapki jonowe, w realizacje systemów sterowania. To tylko kilka przykładów, które były szeroko omawiane podczas naszego wspólnego seminarium”.

Komputery kwantowe to będzie kolejny kamień milowy w rozwoju możliwości mocy obliczeniowych. W przeciwieństwie do zwykłych komputerów, w nich podstawową jednostką są kubity przyjmujące tzw. superpozycję, w której „0” i „1” występują w tym samym czasie i na tych stanach superpozycji wykonywane są operacje logiczne. Oznacza to, że jednocześnie mogą prowadzić wiele operacji - 2n, gdzie jest liczba kubitów. 10-kubitowa obliczeniowa jednostka kwantowa może wykonywać do 1024 operacja równoległe (210) – np. rozważyć wiele wariantów rozwiązania. Nasi inżynierowie pracują obecnie nad udoskonalaniem modułowych systemów szybkiego synchronicznego sterowania pułapką jonową i rozproszonej akwizycji danych – a więc infrastruktury sterowania komputera kwantowego opartego o pułapki jonowe, stanowiące analog fizyczny procesora komputera. Wdrożenie produkcji opartej na koncepcji licencji CERN-OHL pozwala na skrócenie czasu wdrożenia.

Tegoroczny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego odbywał się po raz 29-ty. To jedna z największych w Europie arena prezentacji największych dokonań przemysłu zbrojeniowego z całego świata. W zeszłym roku, zorganizowany pod ścisłym nadzorem sanitarnym, zgromadził 185 firm z 15 krajów a wystawę odwiedziło kilka tysięcy gości.