Badania i nauka

Polskie rezonatory pomiarowe podbijają świat

O polskie urządzenia rywalizują najpotężniejsze światowe koncerny i czołowe instytucje naukowe. Japonia, Korea Południowa, Chiny, Ameryka ustawiają się w kolejce po najdokładniejsze na rynku systemy pomiarowe. Autorska koncepcja opracowana przez prof. Jerzego Krupkę z naszego Wydziału jest obecnie rozwijana przez zespół dr inż. Tomasza Karpisza. Choć młody naukowiec rozpoczyna prace nad udoskonalaniem technologii, to już otrzymał szereg prestiżowych nagród.

Tak jak dziś nie można wyobrazić sobie codziennego życia bez korzystania z urządzeń elektronicznych, tak opracowanie nowych modeli systemów informatycznych, układów automatycznych jest praktycznie niemożliwe bez wykonania bardzo dokładnych pomiarów elektromagnetycznych właściwości materiałów. Precyzyjne zbadanie próbek poszczególnych materiałów w zakresie fal milimetrowych i subterahercowych sprawia, że możliwe jest wyprodukowanie urządzeń elektrycznych codziennego użytku takich jak np. telefony komórkowe wykorzystujące sieć 5G czy czujniki montowane w samochodach staje się tańsze i jeszcze szybsze. Co więcej, takie prace naukowe w ogóle umożliwiają postęp w rozwoju zaawansowanej techniki radarowej czy technologiach kosmicznych.

Dziś Polska jest światową potęgą w dostarczaniu rezonatorów dielektrycznych i służącego do wykonywania pomiarów oprogramowania. Urządzenia opracowane na naszym Wydziale wykorzystywane są m.in. w National Institute of Standards and Technology w USA czy National Physical Laboratory w Londynie jak również przez czołowe firmy elektroniczne.

„Przez dwadzieścia lat sprzedaliśmy już ponad 1000 opracowanych przez nas rezonatorów pomiarowych. Nabywcami są największe światowe koncerny, najważniejsze uniwersytety i wiodące instytuty naukowe z całego świata” – podkreśla prof. Jerzy Krupka z Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki WEiTI PW – „opracowane przez nas metody znalazły zastosowanie nie tylko w urządzeniach technicznych, ale uznane zostały również za międzynarodowy standard pomiarowy IEC”.

Dziś najlepsze rezonatory pomiarowe produkowane są w Polsce, a mimo to nasi naukowcy nie ustają w wysiłkach, aby je udoskonalić. Zespół inżynierów Pracowni Metod Polowych w Technice Mikrofalowej i Subterahercowej Instytutu Radioelektroniki i Technik Multimedialnych WEiTI PW opracowuje technologię pozwalającą na pomiary na zdecydowanie wyższych częstotliwościach wykorzystywanych w urządzeniach technologii 5G, komunikacji satelitarnej czy autonomicznych samochodach. Zaproponowane rozwiązania w pracy doktorskiej Tomasza Karpisza zdobyły szereg prestiżowych wyróżnień, w tym w konkursie na najlepszego młodego naukowca na największych na świecie konferencjach: IMS, MIKON oraz nagrodę III stopnia Rektora PW jak również nagrodę główną Fundacji Wspierania Rozwoju Radiokomunikacji i Technik Multimedialnych oraz otworzyły drogę do realizacji projektów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu LIDER skierowanego do młodych naukowców.

„W ramach obecnych prac skupiam się na zaprojektowaniu technologii nowego autonomicznego systemu pomiarowego do charakteryzacji materiałów dielektrycznych w zakresie mikrofal i fal milimetrowych” – podkreśla dr inż. Tomasz Karpisz, kierownik projektu WEiTI PW – „Jest to przełomowe urządzenie w skali świata, pozwalające na szybsze, tańsze i bardziej dokładne pomiary dla wielu branż nowych technologii”.

Dzięki polskiej myśli technologicznej będzie możliwe zatem dalsze rozwijanie urządzeń elektronicznych. To rozwiązanie ma potencjał stać się standardem w dziedzinie pomiarów wysokich częstotliwości na wiele dekad i znacząco przyczynić się do rozwoju wielu dziedzin elektroniki.

„Rezonatory pomiarowe to doskonały przykład potwierdzający wysoką jakość polskiej myśli technologicznej. To także dobitny dowód na to, że na naszej Uczelni zajmujemy się nie tylko opracowaniem nowych rozwiązań, ale również skutecznie wdrażamy je do gospodarki budując przewagę Polski na arenie międzynarodowej” – dodaje prof. Michał Malinowski, Dziekan WEiTI.