Badania i nauka

Transmisja światłem to impuls do dalszego rozwoju internetu

Bezprzewodowa transmisja z wykorzystaniem światła przyczyni się do dalszego rozwoju internetu. Dzięki wykorzystaniu jej zawansowanych technik możliwe jest uzyskanie przepływności znacznie przekraczających możliwości dzisiejszego WiFi.

Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (WEiTI PW)) wraz ze spółką Exatel, firmą VI Systems oraz Fraunhofer Heinrich Hertz Institute będą wspólnie pracować nad rozwiązaniami LiFi dla technologii 6G, w szczególności udoskonalaniu procesu przesyłania dużych ilości danych przy użyciu światła. W ramach projektu „Szybka bezprzewodowa transmisja optyczna do bezpiecznej komunikacji” w przeciągu dwóch lat powstanie demonstrator nowego łącza telekomunikacyjnego. Naukowcy otrzymali właśnie 1,8 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

„Zastąpienie fal radiowych o wysokiej częstotliwości, na których bazuje dzisiejsze WiFi, światłem zaowocuje wieloma odczuwalnymi korzyściami” – podkreśla prof. Jarosław Turkiewicz z Instytutu Telekomunikacji WEiTI PW – „dzięki wykorzystaniu dedykowanych źródeł światła i technik transmisyjnych, możemy przesyłać duże ilości danych. Co więcej, takie rozwiązanie umożliwi korzystanie z dobrodziejstw internetu w miejscach, w których do tej pory było to niemożliwe. Jestem przekonany, że nasze wyniki prac sprawią, że komunikacja stanie się jeszcze szybsza, efektywniejsza i bezpieczniejsza”.

Nowa technologia, LiFi, nad którą będą pracować Polscy i Niemieccy naukowcy, to rozwiązanie związane z bezprzewodowym przesyłaniem danych. Korzysta ona ze światła diod lub laserów, aby dostarczyć sieciowej, mobilnej, szybkiej komunikacji. Niezauważalne dla ludzkiego oka zmiany transmitowanego sygnału świetlnego będą odpowiadać za przesyłanie informacji. Takie rozwiązanie ma szereg zalet, m.in.:

  • większą przepustowość – możliwość przesyłania dużej liczny danych w jednostce czasu (zgodnie z szóstą generacją technologii komunikacji bezprzewodowej 6G),
  • unikatowe bezpieczeństwo – trudno przechwycić strumień danych, ze względu na to, że światło nie przenika przez większość przeszkód,
  • lepszą kontrolę dostępu do sieci – w tym możliwość kształtowania wiązki strumienia danych, a więc skierowania ich do konkretnego odbiorcy.

„Jedną z najważniejszych zalet nowego rozwiązania przesyłania informacji jest to, że będziemy mogli stosować je tam, gdzie do tej pory, ze względów technologicznych, nie było to możliwe” – dodaje prof. Jarosław Turkiewicz„przykładem mogą być tutaj fabryki Industry 4.0, gdzie zbierane i przetwarzane będą ogromne ilości danych. Transmisja światłem jest odporna na zakłócenia elektro-magnetyczne występujące w tym środowisku. Ponadto może być wykorzystana do bezprzewodowej komunikacji w transporcie, np. pomiędzy samochodami oraz infrastrukturą drogową.”

Do przeprowadzania szczegółowych testów nowej technologii polscy naukowcy wykorzystają innowacyjne lasery opracowane w VI Systems. Otrzymane wyniki prac badawczych mogą stanowić podstawę do jeszcze szybszego rozwoju technologii 6G i LiFi.

Więcej informacji: https://exatel.pl/nowe-technologie-ostatniej-mili-w-szostej-generacji-telefonii-komorkowej-6g/