Zadanie Badawcze SYNAT

Zadanie Badawcze SYNAT - Interdyscyplinarny system interaktywnej informacji

Zadanie Badawcze o nazwie roboczej SYNAT (System Nauki i Techniki) pt. „Utworzenie uniwersalnej, otwartej, repozytoryjnej platformy hostingowej i komunikacyjnej dla sieciowych zasobów wiedzy dla nauki, edukacji i otwartego społeczeństwa wiedzy” będzie realizowane w latach 2010-2013 przez sieć naukową zrzeszającą 16 instytucji krajowych. Celem projektu jest opracowanie koncepcji oraz wdrożenie sieciowej platformy hostingowej i komunikacyjnej dla zdigitalizowanej wiedzy wykorzystywanej przez badaczy, jednostki naukowe, studentów itp. Zadanie Badawcze jest częścią Program Strategicznego Narodowego Centrum Badań i Rozwoju noszącego nazwę: Interdyscyplinarny system interaktywnej informacji naukowej i naukowo technicznej,  finansowany w ramach Umowy SP/I/1/77065/10.

Na Zadanie Badawcze składają się dwa komplementarne projekty:

  • INFINITI – lider ICM Uniwersytet Warszawski - Etapy A1 - A24
  • PASSIM – lider Politechnika Warszawska (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych) - Etapy B1 - B28

Projekt PASSIM będzie realizowany przez sieć naukową reprezentowaną przez Politechnikę Warszawską (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych), w której skład wchodzą także: Uniwersytet Jagielloński, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, Wojskowa Akademia Techniczna, Uniwersytet Warszawski (Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki), Biblioteka Narodowa i Uczelnia Łazarskiego (dawna Wyższa Szkoła Handlu i Praca im. Ryszarda Łazarskiego).

Drugą część składową zadania badawczego stanowi projekt INFINITI, realizowany przez sieć naukową reprezentowaną przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Celem projektu jest utworzenie funkcjonującego zintegrowanego systemu baz wiedzy umożliwiającego akwizycję wiedzy z rozproszonych i heterogenicznych baz danych, budowa wielofunkcyjnego repozytorium danych źródłowych, dedykowanego do bezpiecznego, długoterminowego przechowywania i udostępniania cyfrowych obiektów źródłowych oraz utworzenie uniwersalnej, otwartej platformy repozytoryjnej, hostingowej i komunikacyjnej, umożliwiającej eksploatację własnego oprogramowania aplikacyjnego i udostępnianie informacji i usług za pomocą serwerów organizacji hostingowych.

Więcej informacji na stronie http://www.synat.pl/