Podsumowanie seminarium: Galileo – europejski GNSS. Trendy na rynku pozycjonowania i nawigacji satelitarnej
14 listopada br. w Audytorium Centralnym Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych mieliśmy ogromną przyjemność gościć Panią Justynę Redełkiewicz-Musiał, ekspert w dziedzinie technologii satelitarnych.
Podczas seminarium prelegentka przybliżyła następujące zagadnienia:
- systemy GNSS wczoraj i dziś, ze szczególnym uwzględnieniem Galileo,
- trendy na rynkach aplikacji oraz technologii GNSS,
- dostępne możliwości finansowania innowacyjnych projektów.
Seminarium cieszyło się dużym zainteresowaniem, wzięło w nim udział ok. 40 osób.
Wydarzenie odbyło się pod patronatem Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Unii Nauk Radiowych – URSI.
Dla osób zainteresowanych tematyką, które nie mogły wziąć udziału w seminarium udostępniamy poniżej prezentację ze spotkania:
Justyna Redełkiewicz Musiał – ekspert w dziedzinie technologii satelitarnych, prowadzi zespół badań rynku i trendów w technologii geolokalizacji w Europejskiej Agencji Nawigacji Satelitarnej (GSA*).
W ramach Europejskiego Systemu Nawigacji Galileo współpracuje z globalnymi producentami odbiorników GNSS w celu zintegrowania sygnałów z satelitów w urządzeniach elektronicznych codziennego użytku. Rezultatem tej współpracy jest już ponad 100 modeli smartfonów, używających danych lokalizacji z Galileo. Zarządza również projektami badawczymi z zakresu optymalnego wykorzystania lokalizacji w aplikacjach konsumenckich i w Internecie Rzeczy. Motywuje deweloperów do tworzenia aplikacji z wykorzystaniem Galileo poprzez organizowanie hackathonów oraz konkursów dla młodych programistów. Ukończyła Akademię Ekonomiczną w Poznaniu, studia MBA na Wyższej Szkole Handlowej w Lipsku oraz profesjonalne szkolenia z zakresu technologii kosmicznych w Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz na Międzynarodowym Uniwersytecie Kosmicznym w Strasburgu.
*) GSA – European Global Navigation Satellite Systems Agency – Europejska Agencja Nawigacji Satelitarnej – agencja Unii Europejskiej powołana do życia na mocy Rozporządzenia Rady (WE)
nr 1321/2004 z dnia 12 lipca 2004 r. z siedzibą w Pradze, Czechy. Jej głównym zadaniem jest zarządzanie publicznymi interesami oraz wszystkimi aspektami związanymi z bezpieczeństwem i niezawodnością systemu radionawigacji satelitarnej, który obecnie realizowany jest poprzez programy GALILEO
i EGNOS.