Aktualności

Prof. Andrzej Jakubiak Złotym Inżynierem 155-lecia „Przeglądu Technicznego”

Profesor Andrzej Jakubiak

   
Finał 27. edycji plebiscytu czytelników o tytuł Złotego Inżyniera,
zbiegł się w czasie z jubileuszem 155-lecia Przeglądu Technicznego. 
Dla podkreślenia daty jubileuszu organizatorzy zdecydowali o przyznaniu 3 tytułów Złotego Inżyniera 155-lecia Przeglądu Technicznego.

   
Jednym z laureatów nagrody jest Prof. dr hab. inż. Andrzej Jakubiak 
– wykładowca Politechniki Warszawskiej związany z Wydziałem Elektroniki i Technik Informacyjnych, prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Politechniki Warszawskiej, działacz SEP.

   
Komentarz Profesora

(...) Każde wyróżnienie, nagroda czy tytuł przynosi swoiste poczucie radości i dumy.
W przypadku otrzymania „Złotego Inżyniera” jest oczywiście tak samo, ale w moim przekonaniu satysfakcja jest szczególna – ten tytuł to przecież uznanie wyrażone przez szerokie grono głosujących. Można więc powiedzieć, że jest to wyróżnienie społeczności naszego środowiska technicznego.
Bardzo dziękuję za wszystkie głosy wspierające i z pokorą przyjmuję Państwa werdykt, tym bardziej,
że zawód inżyniera wybrałem świadomie, ale w ostatnich latach „uprawiam” go niejako pośrednio, zajmując się przede wszystkim kształceniem inżynierów i przyszłych inżynierów. Co więcej, tkwi we mnie głęboko imperatyw wyniesiony z domu rodzinnego: inżynier powinien mieć duszę humanisty, inżynierowie to przecież inteligencja techniczna. Propaguję tę ideę w środowisku akademickim na różne sposoby, argumentując m.in. faktem wszechobecnej techniki, która tworzona bez pierwiastka humanistycznego wykreuje nieludzki świat. Jest to realne zagrożenie, które widać szczególnie teraz,
w dobie pandemii (...).

Z pełną wypowiedzią można zapoznać się tutaj».

   
Laureatowi serdecznie gratulujemy!

  

(Źródło: www.pw.edu.pl, www.przeglad-techniczny.pl)